САЩ и Северна Корея обмислят да разменят служители за връзка
ЕС и Свят 18.02.2019 19:44
САЩ и Северна Корея сериозно обмислят да разменят служители за връзка, съобщиха двама източници пред Си Ен Ен, които са запознати с дискусиите.
Новината е съобщена дни преди втората среща на върха между президента на САЩ Доналд Тръмп и лидера на КНДР Ким Чен-ун, която ще се проведе във Виетнам в края на месеца.
Тръмп и Ким се срещнаха в Сингапур през миналата година. И двамата лидери се подписаха под обща декларация, която включва ангажименти за "установяване на нови отношения между САЩ и КНДР в съответствие с желанието на народите на двете страни за мир и просперитет".
Тази декларация остави вратата отворена за някакво възстановяване на официалните отношения, ако нещата вървят добре, отбелязаха източниците и добавиха, че настоящата безизходица накара КНДР да очаква някакъв голям жест от страна на САЩ.
Двамата високопоставени дипломатически източници поясниха, че първата стъпка може да бъде размяна на служители. От американска страна, според тях, ще има няколко служители за връзка, които ще открият офис в КНДР. Ако планът се осъществи, офисът ще се ръководи от високопоставен външнополитически служител, който владее корейски.
Подобно споразумение беше сключено през 1994 г., като започна с до седем служители всяка страна. Тогава САЩ подписаха договор за наем на място в германската мисия. КНДР пък търсеше възможни места във Вашингтон. Впоследствие КНДР се отказа от плана. В края на 1994 г. възникна напрежение след свалянето на американски хеликоптер, пресякъл демилитаризирана зона. /news.bg
Новината е съобщена дни преди втората среща на върха между президента на САЩ Доналд Тръмп и лидера на КНДР Ким Чен-ун, която ще се проведе във Виетнам в края на месеца.
Тръмп и Ким се срещнаха в Сингапур през миналата година. И двамата лидери се подписаха под обща декларация, която включва ангажименти за "установяване на нови отношения между САЩ и КНДР в съответствие с желанието на народите на двете страни за мир и просперитет".
Тази декларация остави вратата отворена за някакво възстановяване на официалните отношения, ако нещата вървят добре, отбелязаха източниците и добавиха, че настоящата безизходица накара КНДР да очаква някакъв голям жест от страна на САЩ.
Двамата високопоставени дипломатически източници поясниха, че първата стъпка може да бъде размяна на служители. От американска страна, според тях, ще има няколко служители за връзка, които ще открият офис в КНДР. Ако планът се осъществи, офисът ще се ръководи от високопоставен външнополитически служител, който владее корейски.
Подобно споразумение беше сключено през 1994 г., като започна с до седем служители всяка страна. Тогава САЩ подписаха договор за наем на място в германската мисия. КНДР пък търсеше възможни места във Вашингтон. Впоследствие КНДР се отказа от плана. В края на 1994 г. възникна напрежение след свалянето на американски хеликоптер, пресякъл демилитаризирана зона. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:29 Битката на континентите: Европа класира 13 отбора, но процентно не е №1 в груповата фаза
- 16:17 За първи път в България беше оперирано "пеперудено дете"
- 16:06 Близки и ръководството на "Славия" изпратиха загиналия на "Тракия" Мишо и баща му
- 15:54 Споразумение на хартия? САЩ удари по Иран, Техеран отвърна с ракети по Кувейт и Бахрейн
- 15:41 При пожар в къща във Варна загина 58-годишна жена
- 15:28 Нетаняху ще прави широка коалиция, ако спечели отново властта
- 15:16 Уругвайците се прибират у дома с редовни полети
- 15:05 18-годишен без книжка загина, след като падна с колата в река Смядовска