"Офшорният вятър" вече дава 2% от електричеството на Европа
България 11.02.2019 19:26
Европа е инсталирала 2,6 GW нови мощности за вятърна енергия, разположени в морето през 2018 година.
15 нови офшорни вятърни централи станаха част от мрежата, което е увеличение на този вид енергиен капацитет с 18 на сто, показват данните, публикувани от WindEurope.
Обединеното кралство и Германия дават 85% от новите мощности: 1,3 GW и 969 MW съответно. В момента Европа разполага с 105 офшорни вятърни парка в 11 държави с общ капацитет от 18,5 GW. Това е около 10% от общия инсталиран капацитет за вятърна енергия в Европа - останалото е на сушата.
Размерът и мащабът на енергията от офшорния вятър продължават да нарастват. Средният размер на новите турбини, инсталирани миналата година, е 6.8 MW, повишение с 15% спрямо година по-рано.
Великобритания инсталира най-големите офшорни турбини в света - 8,8 MW - и отвори най-големия офшорен вятърен парк в света - Walney 3,657 MW. Белгия и Германия също откриха най-големите си вятърни паркове досега. Понастоящем в Европа се строят още шест офшорни вятърни централи, включително първата в света офшорна вятърна централа с мощност над 1 GW - Hornsea 1 в Обединеното кралство.
Още 12 нови проекта за офшорни вятърни електроцентрали са стигнали до окончателно инвестиционно решение през миналата година. Те представляват още 4,2 GW капацитет и 10,3 млрд. евро инвестиции.
Главният изпълнителен директор на WindEurope Жил Диксън споделя: "В момента офшорният вятър дава 2% от цялата електроенергия, консумирана в Европа.
Технологиите продължават да се развива. Турбините продължават да се увеличават, а разходите продължават да падат. Сега вече не е по-скъпо да се изгради офшорна вятърна централа, отколкото да се строят заводи за въглища или газ. И това е много по-евтино от новата ядрена енергетика.
Все повече правителства признават предимствата на офшорния вятър. Полша е най-новата, която прегръща идеята с амбициозен план за изграждане на 10 GW до 2040 година. Но някои страни не постигат добри резултати и рискуват да пропуснат тези възможности. Швеция не изгражда офшорни вятърни паркове въпреки големия си потенциал. Германия има само скромна цел за 2030 година. А Франция е на кота минус, като все още няма офшорни вятърни паркове, нито е ясно кога ще има. " /money.bg
15 нови офшорни вятърни централи станаха част от мрежата, което е увеличение на този вид енергиен капацитет с 18 на сто, показват данните, публикувани от WindEurope.
Обединеното кралство и Германия дават 85% от новите мощности: 1,3 GW и 969 MW съответно. В момента Европа разполага с 105 офшорни вятърни парка в 11 държави с общ капацитет от 18,5 GW. Това е около 10% от общия инсталиран капацитет за вятърна енергия в Европа - останалото е на сушата.
Размерът и мащабът на енергията от офшорния вятър продължават да нарастват. Средният размер на новите турбини, инсталирани миналата година, е 6.8 MW, повишение с 15% спрямо година по-рано.
Великобритания инсталира най-големите офшорни турбини в света - 8,8 MW - и отвори най-големия офшорен вятърен парк в света - Walney 3,657 MW. Белгия и Германия също откриха най-големите си вятърни паркове досега. Понастоящем в Европа се строят още шест офшорни вятърни централи, включително първата в света офшорна вятърна централа с мощност над 1 GW - Hornsea 1 в Обединеното кралство.
Още 12 нови проекта за офшорни вятърни електроцентрали са стигнали до окончателно инвестиционно решение през миналата година. Те представляват още 4,2 GW капацитет и 10,3 млрд. евро инвестиции.
Главният изпълнителен директор на WindEurope Жил Диксън споделя: "В момента офшорният вятър дава 2% от цялата електроенергия, консумирана в Европа.
Технологиите продължават да се развива. Турбините продължават да се увеличават, а разходите продължават да падат. Сега вече не е по-скъпо да се изгради офшорна вятърна централа, отколкото да се строят заводи за въглища или газ. И това е много по-евтино от новата ядрена енергетика.
Все повече правителства признават предимствата на офшорния вятър. Полша е най-новата, която прегръща идеята с амбициозен план за изграждане на 10 GW до 2040 година. Но някои страни не постигат добри резултати и рискуват да пропуснат тези възможности. Швеция не изгражда офшорни вятърни паркове въпреки големия си потенциал. Германия има само скромна цел за 2030 година. А Франция е на кота минус, като все още няма офшорни вятърни паркове, нито е ясно кога ще има. " /money.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн