Не сте в безопасност в Интернет!

Варна<+> 29.01.2019 15:54

Във века на масовата електронна комуникация, представена в момента най-вече от мобилните телефони и Интернет, голяма част от живота и дейността на хората се пренася в света на електронните технологии. Това безспорно има своите положителни страни, но може да превърне и в жестока и опасна реалност.

Кибертормозът представлява тормоз, който се извършва чрез интернет и други комуникационни технологии. Използват се СМС-и, обаждания, мейли, чат съобщения, друг вид комуникация и/или клипове. В България клиповете и съобщенията са изключително разпространен метод.

Проявите на онлайн тормоз са различи и разнообразни - Изпращане на заплахи, провокативни, расови или етнически обиди, опити да бъде заразен компютъра на жертвата с вирус, заливане на имейла на жертвата със злонамерени съобщения, публикуване и разпространение на невярна информация за дадена личност с цел да се навреди на него или неговата репутация, изолирайки някого в онлайн пространството и приканвайки други да го атакуват или да му се подиграват, представянето за друго лице онлайн като по този начин се казват неща, на които никой не вярва, или които не са истина, споделяне на снимки на човек от конфузна ситуация без разрешение, споделяне на имейли без разрешението на автора, многократното изпращане на неприятни, злонамерени и обидни съобщения на някой.

Кибертормозът е много страшна форма на насилие, защото за него няма прегради и граници, той се случва навсякъде и по-всяко време. Реакцията на онлайн тормоза може да е особено трудна, тъй като интернет позволява повече анонимност в сравнение с комуникацията лице в лице. Също така може да бъде и много по-натрапчив или брутално жесток, защото се осъществява без насилника да присъства физически.

Последствията от кибертормоза са големи и изключително тежки! Започва се от психическите щети, като ниско самочувствие, избягване на социални контакти, депресия, страх, безпокойство. По света има десетки, дори стотици доказани случаи на самоубийство в следствие на кибертормоз. Тези последствия обикновено са целта на самия тормоз и е изключително важно да се осъществява противодействие на това явление.

Най застрашени от насилието онлайн са децата и младежите. Изследванията сочат, че 42% от децата са малтретирани онлайн, 35% са били заплашвани с SMS-и или в социалните мрежи, 57% признават, че са получавали злонамерени или плашещи неща (снимки, съобщения, коментари). Но най стряскащото е че 58% от децата не са казали за случилото се на родители, учители или други възрастни.

Ресурсен център за хора в неравностойно положение „Надежда за всеки” съветва:
- Не отговаряйте на съобщения, които целят да ви тормозят или да ви разстроят.
- Запазете съобщението като доказателство за тормоза.
- Потърсете помощ за проблемите си от хора , които могат да направят нещо по въпроса – органите на полицията и прокуратурата, собственика на сайта, за децата и тийнейджърите е задължително да уведомят родителите си и учителите.
- Не търпете човек, който ви тормози — блокирайте връзката незабавно!
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481