След споразумението за името на Македония, вниманието ще се прехвърли върху Косово

Избрано 27.01.2019 09:08

Сега, след като спорът за името между Гърция и Македония е решен, западната дипломация и в частност Америка ще насочат вниманието си към Косово, където тлеят сериозни проблеми.

Макар да приветства ратифицирането на Договора от Преспа от парламента в Скопие по-рано този месец, президентът на Косово Хашим Тачи заяви, че споразумението за името може да послужи като модел за уреждане на поредица от спорове между Прищина и Белград. В пост в социалната мрежа „Фейсбук“ той написа, че се надява 2019 година да бъде "годината на големи решения", по време на които Косово и Сърбия могат да сложат край на "вечния конфликт“ помежду си със споразумение, което ще донесе мир и нормализиране на двустранните отношения.

Всъщност миналото лято помощник-държавният секретар на САЩ по въпросите на европейската и евроазиатската политика Уес Мичъл (който подаде оставка, но ще остане на поста поне до средата на февруари – бел. ред.), заяви пред Комисията по външни отношения на Сената: „На Балканите изиграхме огромна роля в разрешаването на спора за името между Гърция и Македония и се ангажирахме със Сърбия и Косово да проведем диалог с посредничеството на ЕС“. Само преди няколко седмици обаче американският президент Доналд Тръмп изпрати писмо до Тачи и неговия сръбски колега Александър Вучич, в което ги призова да ускорят преговорите за помирение и ги предупреди, че „провалът да се възползват от тази възможност би бил трагичен“.

След спора за името, Косово е другото опасно балканско препятствие, което американците и европейците желаят да преодолеят. Междувременно, зад кулисите се развиват други сценарии, като дори се говори за такива възмутителни мерки като размяна на територии.

Западът иска да подслони всички страни от балканския регион под евроатлантическия чадър и особено този на НАТО, и досега изглежда, че печели битката с Русия за влияние в региона. Поглед към картата показва, че след като „Северна Македония“ и след това Косово се присъединят към НАТО, само Сърбия и Босна и Херцеговина ще останат извън Алианса. След като загуби битката за Черна гора и сега е на път да загуби битката за "Северна Македония", руският президент Владимир Путин се втурна към Белград миналата седмица на посещение, където посланието му беше, че Москва все още има пръст във всички събития на Балканите, със Сърбия като трамплин. Неговата позиция показва, че битката за Косово ще бъде всичко друго, но не и лесна. /БГНЕС

………………………………

Анализ в гръцкия вестник "Катимерини"
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.27277
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.62941
USD USD 1 1.81448