Какво да очакват Москва и Пекин от "Тръмп на тропиците"?

Избрано 18.01.2019 14:22

Победата на Жаир Болсонаро на президентските избори в Бразилия може да доведе до излизането на тази страна от БРИКС или до опит за подкопаване на блока отвътре. Въпреки че не се знае чие влияние в Бразилия сега е по-голямо - на САЩ или на члена на БРИКС - Китай.

Победата на президентските избори в Бразилия на бившия военен, крайнодесния политик Жаир Болсонаро радикално ще промени както вътрешната, така и външната политика на страната. Социалистическата Партия на трудещите се, управлявала Бразилия 10 години, се смяташе за политически антагонист на САЩ и се ориентираше повече към Москва и Пекин, намирайки се с тях в икономическия блок БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка). А пък Болсонаро, напротив, подкрепя САЩ и Израел (той даже обеща да премести бразилското посолство в Ерусалим), нарича образец за подражание Доналд Тръмп и бившия перуански президент Алберто Фухимори, осъден за множество престъпления.

Опонентите на Болсонаро го възприемат като "фашистващ" политик. Припомнят му главния лозунг на предизборната му кампания, заимстван от немски, но с разширение на темата: "Бразилия над всичко, а Господ над всички!" Медиите вече го кръстиха "Тръмп на тропиците" и тиражираха изказвания, в които той се обявява срещу имиграцията, за свободно притежание на оръжие, смъртно наказание и изтезания в затворите като "законна практика".

Болсонаро обяви също война на "установяването на социализма" в региона. Незнайно защо той пряко свърза с диктатурата на социализма провеждането от Русия на военни учения във Венецуела. Новият президент нарече въоръжените сили на Бразилия "последно препятствие пред социализма". "Ако ни пречупят гръбнака, ще установят тук този режим", каза той.

Говорейки за въоръжените сили в интервю за телевизия Есе Бе Те, Болсонаро не изключи възможността за разполагане на територията на Бразилия на военна база на САЩ , което предизвика положителна реакция във Вашингтон. Но скоро друго издание съобщи, че Болсонаро е "успокоил" своите генерали за това, че през неговия президентски мандат не се планира разполагане на американска военна база. По всяка вероятност това "ново решение" е било продиктувано от недоволството сред определени кръгове в армията на Бразилия от перспективата за поява на територията й на военен обект на САЩ.

Но какво е бъдещето на Бразилия в контекста на членството й в БРИКС на фона на "новата ситуация", включваща ориентация към САЩ, недоволство от Русия и рязка критика на новия президент по адрес на Китай, която обаче му се наложи набързо да "притъпи" - все пак тази страна е основен търговски партньор на Бразилия. Ще излезе ли Бразилия от БРИКС, ненавиждан от САЩ, или напротив, ще стане по-активна в този блок, за да го подкопае отвътре?

Съществува и трети вариант: Бразилия може да намали активността си в БРИКС и да премине към двустранни отношения с неговите участници, но с отчитане на политическата конюнктура. Ако Русия запази подкрепата си за Венецуела (най-вече военна) това, разбира се, ще се отрази на отношенията й с Бразилия. За охлаждането им ще допринесе, несъмнено, и натискът на САЩ върху Болсонаро. Москва в този случай ще трябва да се примири, защото няма лостове за въздействие върху Бразилия. По-сложна е ситуацията с Китай. Бразилия от гледна точка на износа на продукцията си се намира в голяма зависимост от китайския пазар. А също така от китайските инвестиции, особено в сферата на енергетиката, миннодобивата индустрия и селското стопанство.

Така че новият президент ще трябва да избира между икономическата целесъобразност и политическата преданост към Вашингтон. САЩ вероятно ще направят всичко, за да извадят "напълно" Бразилия от БРИКС. Увереността, че Бразилия, цяла Латинска Америка, а и целият свят трябва във всичко да се подчиняват на политиката на САЩ, е все още непоколебима за официален Вашингтон.

От друга страна, Бразилия може да изиграе ролята на "троянски кон" в БРИКС, което ще е възможно за известно време. Но тя няма да успее да усили своето влияние в този блок, защото там има и по-големи "акули". Всъщност, какво може да се иска от един "троянски кон"? На първо място, да неутрализира стремежите на Русия и Китай да утвърдят БРИКС като противотежест на американското влияние, и да укрепи хегемонията на САЩ. Така че въпросът дали Бразилия ще напусне блока или ще остане в него, за да го подкопае отвътре, засега остава открит: новият президент едва ли е изработил окончателна позиция по него, и не е изключено, че позицията му ще се променя според промените в световната политическа и икономическа конюнктура. Но във всеки случай президентството на Болсонаро трябва да тревожи Москва и Пекин, а и БРИКС като цяло.

Какво очаква самата Бразилия? Когато новият президентът говори за заплахата от социализма и комунизма, от реториката му лъха носталгия към военната диктатура, в която Бразилия е живяла повече от 20 години, до 1985 година.

Друг е въпросът дали влиятелните политически сили в страната ще позволят да се установи в нея нова диктатура, въпреки подкрепата за Болсонаро от страна на САЩ. Ситуацията сега се асоциира с времената на Пиночет в Чили, който също бе подкрепян активно от САЩ. Чилийците търпяха Пиночет 16 години. А колко време ще се задържи Болсонаро, за чиято изборна победа, трябва да подчертаем, беше необходим балотаж. Във всеки случай първият му президентски мандат не може да надвиши четири години.
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027