Движението #MeToo и последиците от него

Избрано 11.01.2019 14:37

Движението #MeToo спомогна за победата на демократите на междинните избори през Ноември, но някои от водещите лица на движението – включително и потенциални кандидати за изборите през 2020 г., са изправени пред разследване, поради сексисткото си поведение.

Широк спектър от демократи, в това число сенаторите Елизабет Уорън, Берни Сандърс и Кори Букър, както и имащият лоша слава вицепрезидент Джо Байдън, вероятно ще се включат в надпреварата, която ще определи кой ще се изправи срещу президента Доналд Тръмп догодина.

Техните кампании, както и тези на други, могат или да са подпомогнати, или да бъдат опетнени от борбата за равенството на пола.

„Очевидно ще играе роля,“ споделя Дейвид Редуолск, председател на отдела по Политически науки в Университета на Делауеър, САЩ, съобщава АФП.

„Това потенциално усложнява основните неща в някаква степен, но все още няма яснота до каква.”

То вече е усложнило Сандърс, който в четвъртък се извини, след като жени направиха изявления по отношение посегателствоно върху тях от страна на негови колеги през 2016 г.

Тези твърдения „говорят за недопустимо поведение, което не бива да бъде толерирано по никакъв начин,” казва Сандърс.

Движението #MeToo съществува от 2006 г., но затвърди неотложността си след твърденията за сексуално посегателство срещу Харви Уейнстейн през октомври, 2016 г.

Кариерата на холивудския магнат бе стопирана, като това бе последвано от изявленията и на други жертви на сексуално посегателство, споделящи своите шокиращи истории.

Мнозина мъже загубиха високите си позиции в сферата на бизнеса, медията и пр.

Движението премина също и през Вашингтон, като доведе до изгонването на конгресмени от Републиканската партия, както и до напускането на двама членове на Белия дом.

Също така, движението донесе лоша слава и на президента, чиито признания, отнасящи се до записа, изтекъл през 2016 г, едва не саботираха кампанията му срещу Хилари Клинтън.

Позицията на Тръмп срещу жените спомогна за избирането на рекорден брой от тях, предимно демокрти, в Конгреса през 2018 г.

Но демократите също бяха засегнати. Обвинения в непристойно поведение набедиха Сенатор Ал Франкън, който бе потенциален претендент за изборите през 2020 г., както и конгресмена Джон Кониърс.

Сега, с настъпването на надпреварата за президент, #MeToo заплашва да саботира домогването до този пост на кандидатите, поставяйки на дневен ред равенството на пола.

Букър признава, че е опипвал момиче – тийнейджър – и че преживяното го е научло да бъде по – добър човек.

Байдън е поставен отново на фокус, касаещ прослушванията през 1991 г., по време на които Анита Хил, бивш съветник на Кларънс Томас, претендент за пост във Върховния съд, обвини последния в сексуално посегателство, давайки показания пред комисия от Сената.

И репутацията на Байдън като човек, който е емоционално отворен и открито изразява емоциите си, би могла да играе роля.

Но Дебра Нес, президент на „Национално съдружие за жени и семейства“ изтъква, че не бива да има „погрешно сравнение“ между поведението на потенциалните кандидати, всеки от които се застъпва за жените, и Тръмп.

„Сексуалното посегателство не е нещо, което трябва да толерираме, независимо от началната му точка на проявление,“ коментира Нес.

Що се отнася до изявленията на Хил срещу Байдън, последният от които изразява съжаление, Нес добавя, че в крайна сметка това зависи от преценката на жените.

„Но по никакъв начин не поставям Джо Байдън в една категория с Доналд Тръмп,“ категорична е Нес.

Когато Тръмп бе чут на записа от Октомври, 2016 г. да казва, че силните мъже могат да „правят всичко“ на жените, включително и да ги хващат за слабините, демократите бяха шокирани. Но някои републиканци приеха обяснението на Тръмп като обикновена закачка и така последният запази позицията си.

Дори и в света преди Уейнстейн #MeToo се проявяваше различно при републиканците и демократите.

„Движещата сила не се е изменила толкова много, “тъй като гласоподавателите са склонни да защитават кандидата на партията си", казва Кели Дитмър, учен от Центъра за американски жени и политика.

„Съдружието е наистина силен фактор в решенито на хората.“

Но #MeToo може да се усети по–силно в лагера на демократите, отколкото на републиканците, твърди Редлауск.

„Демократите се отнасят серионо към движението и поради това смятам, че е много по-вероятно кандидатите от тази партия да бъдат подложени на изпитание, поради изричането на по–ранни думи или поведение от тяхна страна, в сравнение с републиканците,“ допълва той.

Движението би могло да бъде изправено пред изпитане.

Анкета на НПР – Ипсос от Октомври заключва, че 43% от американците смятат, че #MeToo е надхвърлило всякакви граници. Три четвърти от тях са Републиканци, мнозина от които разгневени от използването на движението като оръжие по време на делото срещу Брет Кавано, член на Върховния съд, когото множество жени обвиниха в сексуално посегателство.

Маршът към равенство на пола ще остане приоритет, отбелязва Майкъл Серасо, началник на кампанията на Сандърс в Калифорния през 2016 г.

„Нужно е да държим хората отговорни и да защитаваме жените от такъв тип поведение, като това понякога е трудно, но не бива да служи като извинение,“ споделя още Церасо.

„Ако кампанията ни не може да отрази целите ни, тогава какво изобщо може да предложим?“ /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827