_Ако сте оцелели в София, Букурещ няма да ви стресне

Избрано 07.01.2019 14:14

Уважаеми Еврократ,

След почивка във Виена е време да се върнем към дивия изток на Европа за румънското председателство на Съвета на ЕС. Ако сте оцелели в София, Букурещ не трябва да дойде като шок.

Блоковете като кули от комунистическата епоха, които видяхте в България, се срещат в повечето квартали в румънската столица. Най-голямото почистване на града: Той се отърва от бездомните кучета, включително чрез евтаназия на повече от 25 000 от тях през последните години.

Букурещ е бърз, шумен и понякога агресивен. Но има и хубави места като скрити градини, където можете да пийнете чай в топлите месеци и да се насладите на момента.

Този наръчник от местен жител трябва да ви помогне да запазите здравия си разум, докато сте в трафик или изгубен в залите на румънския парламент и откриете защо Букурещ някога е бил наричан Малък Париж.

1.Пригответе се за най-лошия трафик в Европа

Ако някога сте се оплаквали, че сте били заклещени по пътищата на Брюксел, още не сте видели нищо. Лошите обществени транспортни връзки ви оставят на едночасово 16-километрово пътуване от летище Henri Coanda до центъра на града, което означава, че вероятно ще разчитате на такси или Uber. И така ще преминете заедно с други коли през широките булеварди в Букурещ - освен ако шофьорът не реши да ви впечатли с незаконен бърз достъп край трамвайните линии.

Според някои измерения Букурещ - с население от около 2,4 милиона души - има най-лошия трафик в Европа, побеждавайки много по-големи градове като Москва и Лондон. Повечето от градските булеварди, построени по време на комунизма, бяха проектирани за време, когато малко хора можеха да си позволят лично превозно средство.

Три десетилетия след падането на комунизма движението по улиците в столицата е политически горещ картоф. Либералният президент Клаус Йоханис се оплака от това през пролетта след колоездене в града и беше порицан от кмета на града социалдемократа Габриела Фиреа, .

Фиреа атакува провинциалните корени на държавния глава, заявявайки, че Букурещ не може да се сравни с по-малкия град Сибиу, който ще бъде домакин на срещата на върха на ЕС след Брекзита и където Йоханис беше кмет.

2.Да се загубиш в парламента

Ако сте успели да се справите с лабиринта на Европейския парламент, румънският осигурява предизвикателство от следващо ниво. Това е втората по големина административна сграда в света след Пентагона и там ще се проведат много заседания по вреве на председателството. Сигурно ще се изгубите - затова не забравяйте да се възхищавате на големите полилеи и високите завеси сред сълзите на разочарование.

Така нареченият Дом на народа при комунистическия диктатор Николае Чаушеску беше всичко друго, но не и това. Сградата е последният мегаломански проект на Чаушеску преди да бъде свален и убит през 1989 година.

Румънците отдавна спекулират за скрити тайни на сградата. Докато съществуването на няколко подземни нива и бункер за Чаушеску бяха потвърдени, остава загадка за тунелите, свързващи сградата с други части на града, без да има официално потвърждение за тях.

По пътя към вашата среща, не се шокирайте да видите дами, седящи на столове в асансьорите, правят бродерия и натискащи бутоните вместо вас. Това е тяхната работа и вие трябва да бъдете благодарни да видите човешко лице, след като безнадеждно сте се загубили в сградата.

3.Намерете се в Стария град

Ако искате да се отпуснете след дълги срещи в Дома на народа, направете 20-минутна разходка до Стария град на Букурещ, мрежа от тесни улички, натъпкани с барове и ресторанти. Район, зарязан преди присъединяването на Румъния към ЕС, сега е възстановен, за да предложи всичко от барове с джазова музика до нощни клубове. Някои обичат да мразят Стария град като твърде надценяван, но всеки еврократ задължително трябва да го види при първото си посещение в града. If

Яденето или пиенето на кафе в кафене на Стария град ще бъде по-приятно, отколкото във Виена, благодарение на забраната за пушене, за разлика от австрийската столица.

Ако искате да се отпуснете в по-спокойна атмосфера, се отправете към Ceainaria Infinitea, чайна, която е на около 20 минути пеша от сградата на парламента, но в друга посока. Ако имате повече време в града, се отправете към Serendipity, друга чайна, особено ако времето е достатъчно добро, за да можете да седнете отвън.

Не пропускайте да се насладите на терасите, ако имате късмет да сте в Букурещ, когато времето се затопли. За разлика от Брюксел, където на терасата има някои столове, поставени на улицата до минаващи коли, в Букурещ ще откриете оригиналното им предназначение. Отправете се към градините на Cafe Verona или Gradina Eden, за да видите за какво става дума.

4.Зареждане с протеини

Румъния е мястото, където е месото. Няма да ви отнеме много време, за да откриете, че румънците обичат много месо в ястия: или на кайма или навити в малки колбаси, приготвени на скара - mici или mititei - или опаковани в малки зелеви листа - sarmale.

Ако сте вегетарианец или веган, очаквайте любопитни погледи от по-възрастни румънци, които тайно ще се чудят какво не е наред с вас. Отидете до баровете: те ще имат съвременни варианти на стари румънски рецепти, които не включват месо.

За лека закуска по пътя към среща използвайте пекарните на почти всеки ъгъл на улицата. Запечатаните със сирене сладкиши, като например branzoaice or dobrogene със сигурност ще бъдат с плънка и вкусни.

5.Помотайте се с хората

Животът в Букурещ е бърз, затова не се изненадвайте да видите, че жителите му са в стрес и винаги бързат. Понякога може да ги чуете да се бият заради някой, който е настъпил чуждия крак в обществения транспорт.

Няма нужда да се тревожите, скъпи еврократ, тъй като те обикновено си запазват агресията един за друг. В момента, в който разберат, че сте чужденец, жителите на Букурещ ще поставят най-добрата си физиономия и ще направят всичко възможно, за да ви помогнат. Опитите да впечатлят външният свят е част от начина на живот на румънците и това ще е от полза, когато имате нужда от указания.

Ако се отправяте към тази среща на върха, трябва да знаете, че Сибиу дава различна визия на Букурещ: по-спокойна, включително по-бавно говорене. Най-добрият пример е президентът Йоханис, бившият кмет на Сибиу. По време на реч през януари, той направи такава дълга почивка между изреченията, че задейства автоматичната система на радиостанцията, която пуска музика след няколко секунди мълчание.

6.Почувствайте топлината

Ако се отправяте към Букурещ в началото на председателството, може да откриете, че се потите от жегата в кабината на самолета там. Обличайте се подходящо, защото румънците обичат да бъде много топло вътре, когато е студено навън, може би защото все още са травмирани от времето, когато по време на комунизма в апартаментите им нямаше отопление./БГНЕС
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447