В Унгария хиляди пак протестират срещу Орбан и "робския труд"

ЕС и Свят 05.01.2019 19:23

Хиляди шестваха по централните улици на унгарската столица Будапеща, за да протестират срещу новия закон, който разрешава на работодателите да изискват от персонала да работи извънредно до 400 часа годишно, съобщава "Ройтерс".

Опозиционни партии организираха няколко протестни демонстрации през последните седмици в унгарската столица и други градове срещу авторитарното управление на консервативния националист Виктор Орбан.

Днешният протест, организиран от опозиционни партии, синдикати и граждански организации, беше насочен главно срещу новия трудов закон, наречен от критиците "робски закон".

Протестиращите шестваха по улиците на фона на снеговалеж, като стигнаха до сградата на парламента на брега на Дунав, носейки плакати като "Да изметем режима".

"Ние не сме съгласни с почти всичко, което се случва, откакто това правителство дойде на власт (през 2010 г.) - от корупцията до псевдодемокрацията", подчерта 50-годишната домакиня Ева Деметер.

Тя коментира, че повече унгарци се стичат по улиците, за да протестират, защото робският закон "засяга много хора".

Някои от протестиращите публикуваха в социалните мрежи антиправителствени послания или носеха плакати, призоваващи за "национална стачка".

Промяната в трудовия кодекс, приета от парламента миналия месец, се сблъска със силна критика и предизвика най-големия уличен протест от повече от година. Потенциално новото законодателство може да добави два допълнителни часа към среден работен ден или еквивалент на допълнителен работен ден седмично, т. е. шестдневна работна седмица.

Золтан Мучи, който е председател на профсъюз в предприятие за производство на стомана, коментира, че е недемократично, че правителството не е обсъдило промените в кодекса на труда със синдикатите.

Някои от основните синдикати в страната могат да стигнат до стачка, ако правителството не седне с тях на преговори, предупреди Золтан Мучи.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549