Испанският върховен съд остави Каталуния да съди 6 от сепаратистите
ЕС и Свят 28.12.2018 14:29
Испанският върховен съд реши да раздели делото срещу лидерите на каталунските сепаратисти, предаде Ел Паис. Той ще поеме по- тежките обвинения - за бунт и злоупотреба с публични средства, докато каталунски съд ще се заеме с обвинението на прокуратурата за неподчинение, което е повдигнато само срещу шестима от тях.
Върховният съд ще гледа делото на 12 от обвинените - бившият вицепремиер на Каталуния Ориол Жункерас, съветниците Раул Ромева, Жорди Турул, Жозеп Рул, Жоаким Форн, Долорес Баса, Меричел Борас, Чарлз Мундо и Сантиаго Вила; бившият председател на регионалния парламент Кармен Форкадел; Жорди Санчес и Жорди Куиксарт.
Останалите шестима обвиняеми ще бъдат съдени в Каталуния по настояване на адвокатите им. Става въпрос за петима членове на бюрото на каталунския парламент - Луис Мария Короминас, Луис Гино, Анна Симо, Рамона Бареуфет и Жоан Жозеп Нует, както и бившата регионална депутатка Мирея Боя.
Магистратите единодушно приеха да разделят на две делото, което се очертава като едно от най-важните за последните години в Испания.
До решението се стигна, след като на 18 декември адвокатите на всички 18 обвиняеми настояха делото да се разгледа в Каталуния, тъй като приписаните на сепаратистите престъпления са били извършени именно там.
Делото все още не е насрочено, но е малко вероятно да започне до края на януари. За това настояваше Върховният съд, тъй като то трябва да приключи до май догодина, за да не съвпадне с областните и местните избори в страната, които ще се проведат на 26 май. /news.bg
Върховният съд ще гледа делото на 12 от обвинените - бившият вицепремиер на Каталуния Ориол Жункерас, съветниците Раул Ромева, Жорди Турул, Жозеп Рул, Жоаким Форн, Долорес Баса, Меричел Борас, Чарлз Мундо и Сантиаго Вила; бившият председател на регионалния парламент Кармен Форкадел; Жорди Санчес и Жорди Куиксарт.
Останалите шестима обвиняеми ще бъдат съдени в Каталуния по настояване на адвокатите им. Става въпрос за петима членове на бюрото на каталунския парламент - Луис Мария Короминас, Луис Гино, Анна Симо, Рамона Бареуфет и Жоан Жозеп Нует, както и бившата регионална депутатка Мирея Боя.
Магистратите единодушно приеха да разделят на две делото, което се очертава като едно от най-важните за последните години в Испания.
До решението се стигна, след като на 18 декември адвокатите на всички 18 обвиняеми настояха делото да се разгледа в Каталуния, тъй като приписаните на сепаратистите престъпления са били извършени именно там.
Делото все още не е насрочено, но е малко вероятно да започне до края на януари. За това настояваше Върховният съд, тъй като то трябва да приключи до май догодина, за да не съвпадне с областните и местните избори в страната, които ще се проведат на 26 май. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:40 Хороскоп за неделя, 28 юни 2028 г.
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)