Загуби ли се Тръмп в лабиринта на преговорите със Северна Корея?

Избрано 14.12.2018 15:25

Отношенията между Съединените щати и Северна Корея се очертаха като един от основните въпроси на международната политика тази година. В центъра на тези отношения застана уреждането на въпроса с денуклеаризацията на Корейския полуостров.

Северна Корея зае водещо място сред темите в дневния ред на американския президент Доналд Тръмп още през първия месец на годината. Тогава американският държавен глава продължаваше да нарича севернокорейския лидер Ким Чен-ун "човека ракета", а в риториката му присъстваха изявления от типа на това, че неговият "ядрен бутон" е по-голям от този на Ким.

Тръмп изрази в Туитър през януари задоволството си от факта, че наложените на КНДР санкции започват да дават резултат, като отбеляза, че отварянето на Пхенян към Южна Корея се дължи на неговата твърдост спрямо КНДР.

Само няколко дни, след като подчерта превъзходството на своя "ядрен бутон", Тръмп заяви, че вярва в диалога и че би разговарял с Ким Чен-ун, но изрази съмнение дали от евентуални преговори със Северна Корея изобщо би имало някаква полза.

В Пьончан, Южна Корея, през февруари бяха проведени 23-тите Зимни олимпийски игри, които станаха повод за голям брой прояви на взаимно уважение между двете Кореи.

Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс заяви, че Съединените щати са отворени за разговори без предварителни условия със Северна Корея. По-късно се разбра, че севернокорейски представители са имали уговорена среща с Пенс в Пьончан, но са я отменили в последния момент.

Доналд Тръмп обяви на 23 февруари налагането на най-големия пакет от санкции срещу севернокорейския режим, а три дни по-късно каза, че САЩ биха разговаряли с КНДР, но само при наличие на необходимите за това условия.

Впоследствие Тръмп конкретизира за какви условия става дума. Президентът изтъкна, че преговорите с КНДР ще се състоят, ако тя се откаже от ядрените си оръжия. В отговор на така поставеното от Тръмп условие Пхенян изрази готовност за мораториум върху своите ядрени и ракетни опити, ако САЩ се съгласят на преговори.

Белият дом съобщи на 9 март, че Доналд Тръмп е приел покана за среща с Ким Чен-ун. Тръмп още същия ден поясни, че въпреки постигнатото съгласие за среща с Ким, санкциите срещу КНДР остават в сила. Ким отговори, че желае Корейският полуостров да бъде зона, свободна от ядрени оръжия.

Севернокорейският лидер спомена за първи път публично в КНДР за диалога с Вашингтон в началото на април, докато изнасяше доклад пред високопоставени членове на Корейската трудова партия. Тръмп разкри в средата на същия месец, че вече се обсъждат детайлите на срещата му с Ким. Изказванията на американския президент от този период бяха пропити с оптимистичен ентусиазъм.

"Срещата между мен и Ким Чен-ун се урежда точно сега. Мисля, че ще бъде страхотно. Мисля, че ние ще отидем на нея с много уважение и ще видим какво ще се случи", заяви на 12 април Тръмп, цитиран от Ройтерс.

Дори тогава обаче в думите на Тръмп се забелязваха нюанси и контрасти. Той например заяви на 17 април, че съществува реална възможност срещата между него и Ким въобще да не се състои. По същото време в американската преса изтече информацията, че тогавашният директор на Централното разузнавателно управление, а след това държавен секретар на САЩ Майк Помпейо тайно е разговарял с Ким Чен-ун в Пхенян с цел започване на подготовката за срещата между севернокорейския лидер и Тръмп. Президентът на САЩ потвърди на 18 април в профила си в Туитър, че Помпейо наистина се е срещнал с Ким в Северна Корея и че срещата е преминала много гладко.

Ким Чен-ун заяви на 21 април, че КНДР вече няма нужда от ядрени и ракетни опити. Думите му бяха приветствани от Доналд Тръмп и международната общност. Тръмп каза на същия ден, че с нетърпение очаква срещата си с Ким, а на следващия посочи, че севернокорейската ядрена криза далеч не е приключила.

"Далеч сме от решение по Северна Корея. Вероятно всичко ще се получи, а може би и не, само времето ще покаже", написа в характерния си стил Тръмп в Туитър на 22 април, а два дни по-късно характеризира Ким Чен-ун като "много отворен и много почтен". Тези епитети бяха в рязка противоположност с начина, по който американският лидер се изказваше за Ким в началото на годината.

"Ще видим докъде ще стигне всичко това. То може да бъде чудесно, а може и да не бъде", заяви Тръмп по отношение на преговорния процес със Северна Корея.

Майк Помпейо заяви на 29 април, че на тайната им среща в Пхенян Ким Чен-ун е изразил готовност да представи план за денуклеаризацията на Корейския полуостров.

Като жест на добра воля Северна Корея обяви на 24 май, че е унищожила ядрения си полигон "Пунгери".

Дългите и сложни пролетни преговори между САЩ и КНДР в крайна сметка се увенчаха със срещата между двамата лидери на 12 юни в Сингапур, на която те подписаха общ документ, с който поеха ангажимент да работят "за пълна, подлежаща на проверка и необратима денуклеаризация на Корейския полуостров". Тръмп заяви, че денуклеаризацията ще започне "много скоро" и че е установил "много специална връзка" с Ким, когото покани в Белия дом. Ким приветства "историческата среща" в Сингапур и каза, че двамата лидери са загърбили миналото, а светът ще стане свидетел на големи промени.

Тръмп обяви в деня след срещата, че Северна Корея вече не е ядрена заплаха и е страна с огромен потенциал за бъдещето, а Майк Помпейо изрази надеждата на САЩ КНДР да извърши значително разоръжаване през следващите две години и половина.Тръмп заяви на 21 юни, че пълната денуклеаризация на Северна Корея вече е започнала, а два дни по-късно предупреди, че Северна Корея все още представлява "изключителна заплаха" за САЩ.

Останалата част от лятото бе белязана от появяващи се информации в американски медии, че севернокорейците се опитват да укрият част от ядрения си арсенал.

Майк Помпейо осъществи още една среща с Ким Чен-ун в началото на юли, по време на която отново подчерта, че целта на САЩ е пълната денуклеаризация на КНДР.

След визитата на Помпейо Северна Корея изрази разочарованието си и обвини САЩ в едностранни искания за унищожаване на ядрените оръжия. Въпреки изразената увереност от Тръмп в Туитър, че Ким ще се придържа към договореното в Сингапур, за анализаторите и експертите стана ясно, че преговорният процес навлиза в етап на нови усложнения. Помпейо призна на 26 юли, че Северна Корея продължава да произвежда ядрени материали, което засили критиките срещу правителството на Тръмп за липсата на видим напредък по въпроса с денуклеаризацията. Заради недостатъчния напредък при премахването на ядрените оръжия в края на август бе отменено посещение на Помпейо в Пхенян.

След междукорейската среща през септември и постигнатото на нея военно споразумение САЩ изразиха готовност да подновят незабавно преговорите с КНДР с цел бързо ядрено разоръжаване.

С наближаването на междинните избори за Конгрес в САЩ през ноември севернокорейската тема за известно време остана на заден план, но това не попречи на Помпейо все пак да посети още веднъж Северна Корея в началото на октомври, за да обсъди за пореден път въпросите на денуклеаризацията с Ким Чен-ун.

КНДР предупреди САЩ в началото на миналия месец, че възнамерява, ако не бъдат вдигнати наложените и икономически санкции, да се завърне към политическата си стратегия, предвиждаща развиване на севернокорейския ядрен арсенал. В отговор на севернокорейските искания Доналд Тръмп заяви, че би се радвал да отмени санкциите, но Северна Корея също трябва да направи отстъпки.

Въпреки застоя в преговорите за ядрено разоръжаване на Северна Корея, Държавният департамент на САЩ изрази увереност, че Ким Чен-ун ще спази поетите на срещата с Тръмп през юни ангажименти.

Предстои да видим дали това изобщо ще се случи и дали ако се случи, президент на САЩ все още ще е Доналд Тръмп.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911