"Комерсант": Дмитрий Медведев залага на силната съдийска ръка

ЕС и Свят 13.12.2018 12:51

Конституцията може да се променя само в отделни пунктове, ако това е нужно за "актуализация на статута на органите на властта, за развитие на едни или други права", пише руският премиер Дмитрий Медведев в статия за списание "Закон", публикувана по повод на 25-годишнината на сегашния руски Основен закон. Медведев прогнозира "засилване на съдебната власт", защото само тя може да стане "двигател" за промени, които "ще позволят да се приближим до въплъщаване на идеалите за демократична държава".

В статията си Медведев предрича, че Русия я очаква "ера на съдилищата". Той се позовава на чл.18 от Основния закон, който "пряко посочва, че правата и свободите на човека и гражданина определят смисъла, съдържанието и прилагането на законите, дейността на законодателната и изпълнителната власт, местното самоуправление, и се гарантират от правосъдието".

Медведев отбелязва, че вече "е сформирана система на органи на властта на федерално, регионално и муниципално равнище, компетенцията на които ясно е разграничена от закона", а според Конституцията "именно органите на властта гарантират реализацията на правата и свободите на човека". Сега, според премиера, "трябва да се направи така, че целият държавен апарат да работи не като вещ за себе си, а да бъде насочен към реализация на принципите на съвременната демократична държава".

"На следващия етап трябва да се извърши преход от концентрация на държавното строителство към развитие на свободата на човека, към поощряване на неговата инициатива", отбелязва Медведев.

Той заявява, че "засилването на съдебната власт" ще бъде най-краткият път към такъв резултат, защото то "по правило едновременно довежда и до развитие на правата на човека". "Именно съдебната власт неизбежно ще стане "мотор" на преобразованията, които ще позволят да се приближим до въплъщението на идеала за демократична държава", уверен е Медведев.

Премиерът не посочва мерките, които ще са необходими за засилването на съдебната власт, но отбелязва, че за приближаване към " идеала за демократична държава" са противопоказани "решителни изменения в текста" на Конституцията, а още по-малко приемането на нова. "Конституцията по принцип трябва да бъде вечна", а е допустимо само "прицелно" коригиране, "насочено към актуализация на статута на органите на властта, към развитие на едни или други права", пише Медведев, припомняйки опита от поправките на Конституцията по времето на неговото президентство. Това се наложи, да напомним, за увеличаване на срока на пълномощията на президента (от 4 на 6 г.) и на депутатите в Държавната дума (от 4 на 5 г.)

"Конституцията от 1993 г. се състоя като "конституция на държавата", каза пред "Комерсант" управляващият партньор на консултантската агенция "Румянцев и партньори" Олег Румянцев, който в периода 1990-1993 г. бе отговорен секретар на Конституционната комисия при Върховния съвет на Руската федерация, разработила един от вариантите на Основния закон. "Но сега сме в нова епоха и стратегическата задача е да я направим "конституция на обществото", смята Румянцев. Той не уточнява какви държавни органи или обществени сили са способни да решат тази задача.

"Засилването на съдебната власт" ще изисква реална независимост на съдиите, която сега в немалка степен е условна, каза пред "Комерсант" конституционната съдийка в оставка Тамара Моршчакова. Според нея "от независими съдии са заинтересовани всички граждани, защото това е единственият начин да защитят своите права". Но органите на властта са заинтересовани от независим съд "само когато властта е сменяема" и те се нуждаят от защита от независим съд.

Директорът на Института за мониторинг на ефективността на правоприлагането Елена Лукянова се съмнява, че изградената за 25 г. система на властта (в Русия) съответства на принципите на демократичната държава, заложени в Конституцията, но й импонира намерението на Медведев за "засилване на съдебната власт". "За тази цел обаче ще се наложи кардинална съдебна реформа,без която защитата на правата на човека е невъзможна. Съдебната система трябва да се промени, тя е порочна по същество и е кадрово непригодна, отбелязва тя."

(От БТА)

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822