30% от жителите на планетата никога не са виждали звездите

Наука 12.12.2018 14:44

Светлинното и шумовото замърсяване са съизмерими с това от мръсния въздух

Когато говорим за замърсяване в градската среда, в съзнанието ни първо изплуват картини на пълни контейнери за смет, веещи се найлонови торбички по клоните на дърветата и запрашен въздух.

Освен боклука, който хората сами произвеждат, фините прахови частици във въздуха и изгорелите газове от автомобилите обаче има още два вида градско замърсяване - светлинното и шумово.

Вероятно сте забелязали, че през лятото, независимо по кое време от нощта, се чуват пеещи птици. Причината за това е силното светлинно замърсяване. Пойните птици посрещат и изпращат слънцето с чуруликане. Силното улично осветление, мигащите билбордове и светещите прозорци от гъсто разположените сгради карат

птиците да бъркат кога

е ден и кога е нощ

Вина за това има светлинното замърсяване.

То скрива нощното небе. Затова живеещите в центъра на големите градове никога не са виждали звезди през нощта. Изследвания на университета в Колорадо показват, че 30% от жителите на планетата са изцяло лишени от възможността да видят Млечния път. Най-засегнатите са европейците и северноамериканците, като проблемът е характерен за над 90% от населението на САЩ и Европа.

През 1994 г. земетресение с магнитуд 6,7 по Рихтер разлюлява Лос Анджелис. Часът е 4,30 ч. Токът спира и всички излизат навън в тъмното. Тогава забелязват странно явление на небето. Заваляват сигнали до спешния телефон 911 за сияние с множество светлини в небето. Всички смятат, че това е НЛО и им предстои първа среща с извънземни. Паниката тогава овладяват астрономите от лосанджелиската обсерватория “Грифит”. Оказва се, че

това, което всички

виждат, не са

извънземни, а

Млечният път

“В Лос Анджелис хората не виждат повече от няколко десетки звезди на небето. В България в големите градове могат да се видят не повече от 50 звезди. Най-ярките съзвездия са Голямата и Малката мечка и Орион, а извън градската среда могат да се видят 2000-3000 звезди”, казва астрономът от Роженската обсерватория Венцислав Димитров.

Светлинното замърсяване силно пречи на хората, които работят това – да набюдават звездите. Изкуствените светлини, които озаряват нощното небе, пречат на обсерваториите да извършват научните си наблюдения.

“България е едно тъмно място в Европа, а Смолян е едно от най-тъмните места в България. Определено Роженската обсерватория е на добро място, а в последните години районът става все по-тъмен. Много хора се изнесоха към други градове”, казва директорът на Роженската обсерватория д-р Никола Петров. Той работи и живее в Рожен от над 21 години и смята, че българските астрономи в най-голямата ни обсерватория за момента имат добри условия за работа.

“Има обсерватории от Западна Европа и САЩ, които са престанали да правят големи изследвания именно заради светлинното замърсяване”, твърди д-р Петров и добавя, че в последните години се

строят големи

телескопи в райони

много далеч от

населени места

Разположени са основно на Канарските острови и Хаваите, а най-големите и модерни телескопи се намират в пустинните земи на Чили.

Класацията на десетте най-силно светлинно замърсени града в света води Токио, следват Лондон, Ню Йорк, Париж, Москва, Мадрид. Седмата позиция е за Атина, следват Пекин, Лас Вегас, десети е Хонконг.

“Не е нужно да съм специалист, за да кажа кои са най-светлинно замърсените градове в България. Това са София, Пловдив, Варна и Бургас”, отбелязва д-р Никола Петров. София се намира на 100 км, а Пловдив - на 60 км от Рожен, и въпреки големите разстояния астрономите в най-голямата българска обсерватория виждат светлинните куполи над тези два града.

“В последните години Пловдив и Асеновград започват силно да осветяват хоризонта”, уточнява д-р Петров. Той обаче добавя, че засега това не пречи на научните наблюдения.

Пряк риск за здравето на човек обаче оказва шумовото замърсяване. Европейската агенция по околната среда съобщи преди няколко месеца, че 100 милиона европейци са засегнати от вредните му нива. Прагът на шум, наложен от ЕС от 55 децибела за дневна експозиция и 50 - за нощна, се предизвиква основно от трафика.

Шумовото замърсяване продължава да е основен проблем в Европа и според Световната здравна организация е вторият най-сериозен след замърсяването на въздуха. Човешкото ухо възприема шума и по време на сън.

Всяка година в европейските градове се губят между 1 и 1,6 милиона години живот в добро здраве поради транспортен шум. Той е основна причина за нарушенията на съня.

Доказана е и връзката с исхемичната болест на сърцето и високото кръвно налягане.

Според данни на СЗО шумът допринася за

риска от катастрофи

и затруднения

при решаване

на умствени задачи

Степента на чистия риск от увреждане на човешкото здраве под въздействието на шума е трудноустановима. Обикновено този фактор действа в комбинация с други - химични, физични, биологични, психологически и свързани с начина на живот.

Силният шум засяга не само слуха, а и централната и вегетативната нервна система. Хората стават неспокойни, раздразнителни, неработоспособни, често имат главоболие и световъртеж, страдат от безсъние. Резките и внезапни шумове повишават кръвното налягане, но така действат и продължителния постоянен шум.

Установено е, че високите честоти и импулсният шум с пикове и затихвнания са по-опасни.

При децата, особено в началния курс, шумът може да повлияе на способността им за четене и писане. В класовете, в които има по-високи нива, учениците показват значително по-слаби резултати от останалите.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911