Тимерманс поиска Великобритания да остане в ЕС

ЕС и Свят 08.12.2018 20:02

Кандидатът на ПЕС за президент на бъдещата Еврокомисия реално стартира предизборната си кампания от Лисабон

Великобритания да остане в Европа. Това поиска кандидатът на левицата за президент на бъдещата Еврокомисия Франс Тимерманс в емоционално слово пред конгреса на ПЕС, който подкрепи единодушно номинирането му. От Лисабон той реално стартира предизборната си кампания.

В моя политически живот има две събития, свързани с Европа - най-хубавото е падането на Берлинската стена, а най-лошото е Брекзит. Уважаваме вотът на британските граждани, но след този вот много неща се променят, затова Великобритания винаги е добре дошла да остане. Нека британците знаят, че едно политическо семейство иска страната им да остане в ЕС, заяви Тимерманс.

Предстоящите избори не са обикновени - те са за душата на Европа. Дали ще има демокрация и върховенство на закона или ще се върнем към върховенството на силата, каза Тимерманс.

Ние сме континент на малцинствата. Дори най-големият народ - германците,

са малцинство в Европа. Те са

съпричастни на Европа, защото знаят, че

диктатурата на силата никога не бива да се връща, обяви той и се обърна специално към поляците.

Голямата разлика между патриоти и националисти е, че първите обичат своята страна, но не твърдят, че тя има превъзходство над други. А националистите имат нужда от врагове

- семити, роми. За социалистите има само една раса - човешката.

Помогнете ми да убедим тези в нашето семейство, които все още не са убедени, че ратифицирането на Истанбулската конвенция е важно, призова Тимерманс залата. И обясни, че повечето от европейските жени са подложени на сексуално насилие не за секс, а за власт и надмощие над тях.

Това не е Европа, в която вярваме, тя сега е замръзнала, безполезна за нашите граждани, каза още Тимерманс.

В речта си той атакува САЩ и Русия и позиционира Европа като основен играч в света. Обясни, че отговорността за Африка е на всички европейски страни и всички заедно трябва да се справят с проблема с бежанците. И разказа как карал колело с дъщеря му, когато била на 8 г., и стигнали до остатъци от огради, които са спирали танковете. Тя го попитала какво са границите? Не е ли хубаво децата да не знаят какво са границите, попита Тимерманс.

Най-напред трябва да се научим да слушаме гражданите, да се вслушваме от какво се страхуват. На първо място се страхуват от глобализацията. Ние можем да регулираме глобализацията. Това заяви пък португалският премиер Антонио Коста. Следващите избори са важни, защото сме заплашени да разделим Европа, да издигнем нови берлински стени, прeдупреди той.

Според Коста са нужни по-високи социални стандарти. Трябва да защитаваме европейския социален модел срещу другите модели, каза той. И призова левицата да победи феномена на радикализацията със социално включване. Отговорът на страховете не е да затвориш границите, имаш ценности и живееш според тях, допълни той. Достойнството на човешкото същество никога не трябва да бъде жертвано. Това се отнася както за религиозните права, така и за сексуалната ориентация, категоричен бе Коста.

За нов социален договор в Европа, който да гарантира пенсии, работни места, равенство между половете, мерки срещу климатичните промени и други мерки се обяви пък испанският премиер и лидер на Испанската социалистическа работническа социалистическа партия Педро Санчес. Много по-важно е какво правиш, когото си в управлението, каза той. И обясни, че испанските социалисти са били вдъхновени от управлението на португалските им колеги, начело с Антонио Коста.

Според Санчес големите предизвикателства пред Европа са популизмът и авторитаризмът и социалистите трябва да се борят за промяна.

Едно от най-емоционално приетите изказвания на конгреса бе на лидера на британските лейбъристи Джеръми Корбин. Той обяви, че партията му ще остане в ПЕС дори и след Брекзит.

Нужна е такава промяна, че Европа да работи за всички както в институциите, така и извън тях, каза Корбин.

"Консерваторите виждат Брекзит като възможност, за да превърнат Велкобритания в нерегулиран данъчен рай. В споразумението на Тереза Мей клаузите за правата на работниците и екологичните стандарти са изрично изключени. Според консерваторите това ще даде възможност за “гъвкавост” – но “гъвкавост” за кого? За работодатели да използват работници ли", каза още Джеръми Корбин. Той обяви още, че лейбъристите защитават точно противоположните ценности и искат Великобритания да е лидер в битката за правата на работниците в света.

Моля, спечелете изборите, обърна се към левицата икономистът Джефри Сакс. Той говори за неравенствата и обясни, че има над 2000 милиардери в света.

Бежанците, където и да са по света, бягат от конфликти, породени от политиката на САЩ, критикува Сакс. /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827