Г20 на фона на дълбоки разногласия

Избрано 01.12.2018 11:46

Световните лидери проведоха първото си заседание от годишната среща на Г20 в Буенос Айрес, която за пръв път се състои в държава от Южна Америка, съобщава Би Би Си. Президентът на страната домакин – Маурисио Макри, заяви при откриването на форума, че решението на проблемите, пред които са изправени лидерите на 20-те най-влиятелни държави на планетата, може да бъде намерено чрез „диалог, диалог и диалог” и призова към ясно послание за „споделена отговорност”.

Американският президент Доналд Тръмп обаче вече отказа да се срещне с руския си колега Владимир Путин заради ескалацията на напрежението в Керченския проток. Остават и огромните различия по проблемите на климата, търговията и случаят с убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги.

Страните от Г20, които включват 19 от най-големите индустриални държави и ЕС, заедно произвеждат 85 процента от световния брутен вътрешен продукт и обхващат две трети от населението на планетата. Форумът на високо равнище, който се провежда за пръв път през 2008 година, е възможност за членовете на Групата на 20-те да развият глобални политики по важни проблеми – но много от ключовите решение обикновено се взимат по време на двустранни срещи, коментират анализатори.

В аржентинската столица Буенос Айрес са въведени извънредни мерки за сигурност, петъчният ден бе обявен за почивен, а централната част на мегаполиса е буквално под обсада от струпването на близо 25 000 полицаи. В града се събраха десетки протестиращи, недоволни, че Аржентина харчи милиони за организацията на срещата, докато народът страда от драконовските мерки за ограничаване на разходите, наложени заради тежката икономическа криза, която преживява страната.

Срещата на Г20 се разглежда и като своеобразен тест за престолонаследника на Саудитска Арабия – Мохамед бин Салман. Той е единственият арабски лидер на форума и традиционното за страната му облекло влезе в ярък контраст с морето от костюми на семейната снимка в началото на форума. На моменти престолонаследникът на Рияд изглеждаше несигурен и дори нервен, като малцина от лидерите открито отидоха и му подадоха ръка да се здрависат. Това е първата дипломатическа проява на високо равнище за принца след скандала с убийството на журналиста Джамал Хашоги, което предизвика широко обществено недоволство по света.

В началото на форума Доналд Тръмп изрази надежда, че Русия и Украйна скоро ще разрешат кризата със задържането на украинските кораби и моряци в Черно море, за да се срещне с Владимир Путин.

Именно заради инцидента в Черно море той в последния момент отказа да се срещне с руския президент в рамките на срещата в Буенос Айрес. „Не ни харесва случилото се. Не се радваме на това, никой не се радва. Надяваме се да успеят скоро да регулират, защото бихме искали да се срещнем с президента Путин”, каза американският президент пред репортери преди срещата му с японския премиер Шиндзо Абе.

Президентите Владимир Путин и Еманюел Макрон обсъдиха положението в Украйна и Сирия. "Естествено е, че има какво да обсъдим и върху какво съвместно да поработим, каза Макрон в началото на беседата си. Радвам се на възможността да пообщувам днес с Вас на срещата на „Двайсетте”. По-специално това се отнася до положението в Сирия. Видяхме, че след много успешната среща в Истанбул положението се промени. Това се отнася и до ситуацията с Украйна, особено с оглед на събитията от последните дни”, добави Макрон. Той отбеляза също, че би искал да обсъди с Путин изпълнението на Минските споразумения, въпроси на киберсигурността, а също общото равните на архитектурата на безопасността в Европа.

От своя страна Путин предложи на Макрон да поговорят за развитието на двустранните отношения. "Миналата година стокооборотът нарасна с 16,5% и тази година темпът на растежа е същият”, подчерта той. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01114
GBP GBP 1 2.29006
RON RON 10 3.93195
TRY TRY 100 5.66429
USD USD 1 1.83543