11 спецапелативни съдии сезираха ВСС след проверка от Лозан Панов към тях

България 30.11.2018 19:16

Единадесет съдии от Апелативния специализиран съд, поискаха от Висшия съдебен съвет (ВСС) да се произнесе за опит за оказване на влияние върху вътрешното им убеждение.

Повод за това искане, подписано начело с председателя на Спецапелативния съд Георги Ушев, е разпоредената от председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов проверка на движението на делата по промяна на мерките за неотклонение на Десислава Иванчева и Биляна Петрова.

Днешното писмо до ВСС е ден след като от Спецпрокуратурата отказаха да предоставят за проверка от ВКС делото срещу бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева и нейната заместничка Биляна Петрова.

Припомняме, след като Спецсъдът два пъти промени мерките за неотклонение на Иванчева и на Петрова в "домашен арест" от спецпрокуратурата направиха прецедент и за по-малко от два часа внесоха протест, за да не може Иванчева и Петрова да отидат в домовете си под арест.

Възражението на магистратите е, че проверката включва и все още неприключило дело, визирайки определение на съдията-докладчик по корупционното дело в община "Младост" - Иво Хинов. Съдията промени мярката от "задържането под стража" с "домашен арест" на отстранената кметица Десислава Иванчева и бившата й заместничка Биляна Петрова.

Спецапелативните съдии обясняват, че ден след като по протест на прокуратурата срещу тази промяна, при тях е образувано дело. Тогава дошла заповедта за проверка, която председателят на ВКС Лозан Панов мотивира с медийни публикации.
Магистратите очакват не само Съдийската колегия, а целия ВСС, да каже дали заповедта на Панов е проява на тенденциозно отношение към специализираните съдилища и в частност към Апелативния.

"Не считаме, че кампанийни медийни публикации, особено изразяващи противоположните субективни становища на заинтересуваните страни, за очаквания от тях краен резултат, е редно да са причина за каквито и да било форми за институционален натиск върху съда, защото това не обслужва нуждата на българското общество от справедливо правосъдие", пишат 11-те недоволни спецапелативни съдии.

Припомняме, на 16 ноември магистратът промени мерките за неотклонение на двете от "задържане под стража" на "домашен арест", но до освобождаване реално така и не се стигна.

Прокуратурата обаче светкавично протестира определението и Апелативният съд спря изпълнението му. Реално това се случва за втори път.

Адвокатът на Иванчева Марин Марковски заяви, че реално задържането е незаконно. Освен това по думите му прокуратурата не разполага с никакви доказателства по обвинението. Тогава беше повдигнат въпроса и с по-лека мярка на третия обвиняем бившия кмет Петко Дюлгеров, който се намираше под домашен арест.

Петко Дюлгеров бе задържан на 17 април 2018 г., паралелно с Десислава Иванчева и Биляна Петрова, но не толкова показно. За него се разбра едва на следващия ден, когато му бяха повдигнати обвинения като помагач, който умишлено е улеснил Иванчева и Петрова да поискат и приемат подкуп. На практика от процеса до този момент се разбра, че Петко Дюлгеров е взел парите и е "консултирал" бизнесмена Александър Ваклин.

В момента се развива и поредният скандал около ареста и процеса срещу Десислава Иванчева и Биляна Петрова, свързан с условията в ареста, където те пребивават вече месеци. /news.bg
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549