Безплатни консултации в нов интернет портал за медиация

България 22.11.2018 16:18

Всеки потребител на интернет ще може да ползва безплатни консултации и информация от нов портал, който ще дава възможности за онлайн медиация, чатове, форуми, информация за решени случаи. На портала ще бъде публикувана информация колко би струвал съдебният процес по един спор и решаването му чрез медиация.

„Медиацията има две основни преимущества. И двете са изключително важни. Натовареността на съдебната система е толкова голяма, че вече започва да затруднява нейната ефективност. Това рефлектира върху защитата на правата на гражданите. И не само това. Съдебният спор винаги оставя една от страните неудовлетворена“. Това каза в интервю за Tribune.bg Милена Първанова – Директор на Дирекция "Международна правна закрила на детето и международни осиновявания". Тя присъства на представянето на проекта „Насърчаване използването на медиацията като алтернативен способ за решаване на спорове“.

„Най-важното предимство на медиацията е, че решението ще бъде постигнато на базата на съгласие, взаимно съгласие между страните и няма да има победен и победител, няма да има неудовлетвореност“, подчерта Първанова.

"В момента е много актуален въпросът за агресията. Хората са конфликтни. Струва ни се удачно да говорим за медиация и да търсим начини да информираме хората за нея. Медиацията им дава начин да взимат решенията сами, а не някой друг да решава. Дава им възможност да намерят допирна точка на интересите, които така или иначе, в някакъв момент са били общи“, каза Първанова.

Тя подчерта, че когато се говори за семейни спорове, темата е много важна, особено, когато се касае за деца. „Ако се намери възможност родителите да се срещнат чрез медиация, родителите в един спор за родителски права или за развод, това нещо със сигурност ще бъде много, много полезно за тяхното дете, много по-полезно от решението на най-добрия съдебен състав“, категорична е Първанова.

Целите на проекта са да популяризира медиацията, да разтовари съдебната система и да даде възможност на гражданите да търсят и друг начин за решаване на спорове.

Проктът предвижда извършване на анализ на нормативната уредба и практика, анализ на добрите практики в други държави, разработване на предложения за нормативни промени, както и разработване на централизиран портал към регистъра на медиаторите. Той ще разшири многократно функционалностите на регистъра, който към настоящия момент има само информативен характер.

„След разработването на портала, този регистър ще помага и на обучителните организации, защото е важно не само да повишим информираността си за медиацията, но и да повишим очакванията, изискванията, начина, по който се предоставя медиацията, за да постигнем наистина максимално най-добро решаване на един спор“, обясни Първанова.

Предвижда се и изграждане на центрове за медиация по апелативни райони, провеждане на публични събития за популяризиране и предоставяне на безплатни процедури по медиация.

„Колкото повече възможности за снижаване на напрежението в обществото и хората съществуват в този технологичен и доста натоварен живот, толкова по-добре ще функционира обществото и разбира се - намаляването на натовареността на магистратите. Това е една основна цел, която трябва да бъде постигната“, категорична е Първанова.

Автор: Андреа Драганова, tribune.bg
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.27277
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.62941
USD USD 1 1.81448