Разчитат на България да развива отношенията между Китай и Централна и Източна Европа
България 20.11.2018 15:40
Китайският бизнес и партньорите му от цял свят проявяват интерес към туризма, земеделските продукти и инфраструктурните проекти не само в България, но и целия регион на Западните Балкани.
Това стана ясно по време на срещата на министъра за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова и Жан-Гий Карие, изпълнителен председател на Международната търговска камара „Пътят на коприната“ (SRCIC - Silk Road Chamber of International Commerce Limited) и ръководената от него делегация у нас. В срещата участие взе и председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, която е техен член, съобщиха от пресцентъра на министерството за Българското председателство.
Международната търговска камара SRCIC е обединение от национални търговски камари на страните от инициативата „Един пояс, един път" (Belt and Road Initiative). Проектът цели постигане на свързаността на Китай с пазарите в Европа през Азия, Африка и Близкия изток. В момента, създадената преди 5 години организация има 129 членове от близо 80 страни, включително държавни и регионални търговски камари и милиони свързани предприятия.
По думите на председателя на камарата Жан-Гий Карие посещението цели проучване на потенциални български компании, които имат интерес от активизирането на бизнес отношенията си със световни партньори, да обменят информация за възможностите за инвестиции и как да се включат в проектите на инициативата „Един пояс, един път“. Жан-Гий Карие посочи още, че България е една от най-важните страни на пътя между Изтока и Запада и търговските партньори разчитат на страната ни за развитие на отношенията между Китай и страните от Централна и Източна Европа. Той благодари на министър Лиляна Павлова както за отличната работа на страната по време на провеждането на първото Българско председателство на Съвета на ЕС, така и за организацията на срещите от партньорството „16+1“, които се проведоха в София през тази година.
Успешно работихме не само да подобрим двустранните отношения и да поставим политическите решения на добра основа, но и да постигнем взаимни практически ползи от това сътрудничество, подчерта от своя страна министър Лиляна Павлова. Тя посочи, че много български компании вече сключиха споразумения с търговски партньори, а износът за Китай се е увеличил 7 пъти с потенциал да се развива.
По време на срещата беше обсъдена и работата на Глобалния партньорски център с Китай, който министърът за Българското председателство получи задачата да установи у нас след решение на премиерите на двете страни.
Това стана ясно по време на срещата на министъра за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова и Жан-Гий Карие, изпълнителен председател на Международната търговска камара „Пътят на коприната“ (SRCIC - Silk Road Chamber of International Commerce Limited) и ръководената от него делегация у нас. В срещата участие взе и председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, която е техен член, съобщиха от пресцентъра на министерството за Българското председателство.
Международната търговска камара SRCIC е обединение от национални търговски камари на страните от инициативата „Един пояс, един път" (Belt and Road Initiative). Проектът цели постигане на свързаността на Китай с пазарите в Европа през Азия, Африка и Близкия изток. В момента, създадената преди 5 години организация има 129 членове от близо 80 страни, включително държавни и регионални търговски камари и милиони свързани предприятия.
По думите на председателя на камарата Жан-Гий Карие посещението цели проучване на потенциални български компании, които имат интерес от активизирането на бизнес отношенията си със световни партньори, да обменят информация за възможностите за инвестиции и как да се включат в проектите на инициативата „Един пояс, един път“. Жан-Гий Карие посочи още, че България е една от най-важните страни на пътя между Изтока и Запада и търговските партньори разчитат на страната ни за развитие на отношенията между Китай и страните от Централна и Източна Европа. Той благодари на министър Лиляна Павлова както за отличната работа на страната по време на провеждането на първото Българско председателство на Съвета на ЕС, така и за организацията на срещите от партньорството „16+1“, които се проведоха в София през тази година.
Успешно работихме не само да подобрим двустранните отношения и да поставим политическите решения на добра основа, но и да постигнем взаимни практически ползи от това сътрудничество, подчерта от своя страна министър Лиляна Павлова. Тя посочи, че много български компании вече сключиха споразумения с търговски партньори, а износът за Китай се е увеличил 7 пъти с потенциал да се развива.
По време на срещата беше обсъдена и работата на Глобалния партньорски център с Китай, който министърът за Българското председателство получи задачата да установи у нас след решение на премиерите на двете страни.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон