Казахстан, Йордания и Перу привличат повече таланти от България

България 20.11.2018 13:28

Казахстан, Йордания и Перу са по-привлекателни места за световните таланти от България. Страната ни заема 57-о място сред 63 държави в новия доклад World Talent Ranking, публикуван от IMD Business School.

България е изпреварена от почти всички страни в Източна Европа, с изключение на Словакия. Дори Украйна, която стана арена на въоръжени сблъсъци и гражданска война, е по-привлекателно място за таланти.

САЩ и Азия може да са най-бързо развиващите се региони в технологично отношение, но Европа все още привлича най-добрите таланти.

Швейцария отново зае първото място в световно проучване за насърчаване и привличане на таланти. Първите 10 места са окупирани от 9 европейски държави и Канада, като там изненадващо не попада САЩ, нито някоя азиатска държава.

За пета поредна година алпийската държава запазва лидерството си, в резултат на силното си съсредоточаване върху развиването на умения и образованието. Второ и трето място заемат Дания и Норвегия, пише Bloomberg.

Макар САЩ да не стигат до топ 10, те се изкачват с 4 места до 12-о място. Великобритания изостана с 2 места и вече е 23-а. Канада е единствената неевропейска страна, която се нарежда сред първите 10.

"Икономиките, поставени в първите 10 от класацията, обикновено имат високи нива на инвестиции в общественото образование и високо качество на живот, което им позволява да развият местния човешки капитал и да привлекат висококвалифицирани специалисти от чужбина", каза Артуро Брис, директор на Световния център за конкурентоспособност на IMD.

Сингапур е най-високо класираната азиатска икономика, заемайки 13-о място и изпреварвайки Хонконг, който падна с 6 места до 18-о място. И двете икономики продължават да се отличават в привличането на професионалисти от чужбина, но изостават по инвестициите в образование, се посочва в доклада.

Китай се нарежда на 39-о място заради трудностите при привличането на чуждестранни квалифицирани работници и поради факта, че държавните разходи за образование остават под средното за напредналите икономики, се казва в доклада.

Страните от Латинска Америка са сред най-слабо конкурентните, а Мексико се класира на 61-о място. Венецуела е последната в списъка, заемайки 63-о място. Двете страни страдат от изтичане на мозъци и относително ниски публични разходи за образование.

Проучването е изследвало мнението на над 6000 ръководители в 63 икономики. Всяка икономика е оценена според различни фактори, включително как инвестират в развитието на местната работна сила и степента, в която могат да привлекат и задържат квалифицирани работници и качеството на уменията, налични в техния запас от таланти. /money.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594