Разследването на Мълър – единственото, което подлудява Доналд Тръмп

Избрано 19.11.2018 15:52

Той беше главата – и най-важното лицето – на своята бизнес империя Тръмп. Той беше главата – и най-важното лицето – на своите хитови риалити телевизионни шоута „Стажантът” и „Стажантът звезда”. И в двата случая – неговата дума бе закон и се изпълняваше незабавно без възражения.

Цялостната концепция на Доналд Тръмп се основава на идеята, че той прави каквото си иска, когато си иска. Ако той иска да бъдеш уволнен, значи си уволнен.

И всичко това ми напомня на текущото разследване на специалния прокурор Робърт Мълър за руската намеса в президентската кампания през 2016 година и възможните тайни споразумения на руснаци с членове на кампанията на Тръмп. И до раздразнението на Тръмп – и неговото нервничене, касаещо разследването.

Попитан за хода на разследването в петък, Тръмп заяви от Овалния кабинет: ”Не съм особено развълнуван. Това е измама. Цялото нещо е измама. Нямаше тайни споразумения.” Но ето какво написа в четвъртък Тръмп в „Туитър”:

"Вътрешните работи на разследването на Мълър са пълна бъркотия. Не са открили тайни споразумения и са абсолютно полудели. Крещят и викат по хората, ужасно ги заплашват да намерят отговорите, които те искат. Те са позор за нацията и не ги е грижа на колко хора ще разрушат живота. Това са ядосани хора, включително и силно конфликтният Боб Мълър, който е работил за Обама в продължение на 8 години. Те дори няма да погледнат всички лоши факти и престъпления от другата страна. Това е абсолютен лов на вещици без аналог в американската история”.

Не е ясно как Тръмп се е добрал до информация за „вътрешните работи” по разследването на Мълър, като се има предвид, че офисът на специалния прокурор категорично мълчи за случая – и само при определени обстоятелства разкрива някои подробности. Като например ако е постигнато споразумение или ако някой като Пол Манафорт бъде изправен пред съда въз основа на доказателства, разкрити от екипа на Мълър. Като се има предвид, че Тръмп обикновено заобикаля истината – и неговото фиксиране върху идеята, че Мълър провежда „лов на вещици” (нещо, което той не прави) – съществува възможност Тръмп да си измисля тази вътрешна информация за разследването на Мълър.

Разгледана в по-широк контекст, ситуацията разкрива все по-нарастващото раздразнение на Тръмп от неспособността му да контролира разследването на специалния прокурор. Ние знаем – благодарение на новините на Си Ен Ен, че Тръмп е прекарал няколко час тази седмица в компанията на адвокатите си, с които е преглеждал писмените отговори на въпросите, които екипът на Мълър изпрати в Белия дом, касаещи разследването на кампанията от 2016 година.

Постът на Тръмп в „Туитър” за Мълър дойде именно в този доста напрегнат момент на въпроси и отговори и ни предоставя най-ясното доказателство до момента, че гневът и нетърпението на Тръмп растат с всеки изминал ден. Но това не е единственият знак за това.

Най-голямото доказателство за това, че той отчаяно се опитва да поеме контрола над неконтролируема ситуация, дойде миналата сряда, когато най-накрая уволни дълго ненавиждания министър на правосъдието и главен прокурор Джеф Сешънс. Тръмп никога не прости на Сешънс това, че той сам се оттегли от разследването на ФБР за руската намеса в президентската кампания; според Тръмп това решение на Сешънс доведе до създаването на специалната разследваща комисия и до всички проблеми, които разследването на Мълър създаде на президентската администрация. Уволнението на Сешънс обаче не бе голямата новина – а решението на Тръмп да прескочи заместник главния прокурор Род Розенщайн, който наблюдаваше разследването на Мълър, и да назначи на поста главен прокурор Матю Уитакър.

Внезапно, открит критик на разследването на Мълър от самото му начало, пое ръководството на проверката. (Това, че Уитакър, чието назначение не е получило одобрението на Сената, в момента отговаря за хора като Розенщайн, който има одобрението на Сената, също е потенциално законово препятствие.) И не само това, но Уитакър е бил избран въпреки Розенщайн, който открито подкрепяше Мюлер и неговото разследване.

Самият Тръмп ставаше все по-нападателен в изказванията си по въпроса какво може да направи на Мълър и неговото разследване – само ако поиска. „Мога да уволня всички още сега, но не искам да ги спирам, защото от политическа гледна точка не ми харесва да ги възпрепятствам”, заяви Тръмп миналата седмица на фона на междинните избори за Конгрес. „Това е позор. Това разследване никога не трябваше да бъде започвано, защото няма престъпление.”

Технически това не е особено вярно. Единственият човек, който може да уволни Мълър, е главният прокурор. Така че Тръмп може да каже на Уитакър да уволни Мълър, и на теория, Уитакър може и да го направи. (Самият Уитакър не е обявявал публично дали ще има желанието да изпълни такава заповед от страна на Тръмп.) Има няколко законови и политически проблеми, които по естествен път ще последват от подобен ход – сред тях е въпросът дали Мълър може да бъде уволнен без очевидна причина и как републиканците (и демократите) в Конгреса бих реагирали, ако разследването на специалния прокурор бъде прекратено.

Тръмп знае всичко това. И именно това води до неговото раздразнение. Той е възпрепятстван. Той не може да прави каквото си поиска. (Спомнете си, че Тръмп вече се опита да отстрани Мълър, но бе възпрепятстван от бившия адвокат на Белия дом Доналд Макган, който отказа да изпълни заповедта.) Той няма никакъв пряк контрол върху тази ситуация.

Когато в петък му зададоха въпрос за последния му пост в „Туитър”, касаещ Мълър, Тръмп заяви назидателно:”Обичам да приемам всичко лично, защото така се справям по-добре.”Когато е притиснат в ъгъла Тръмп е най-опасен – за своите политически опоненти и най-вече за себе си. Той избухва. Той дори се отдалечава от установените факти и истини.

Накратко: колкото по-дълго продължава разследването на Мълър, толкова по-вероятно е Тръмп да каже или направи нещо с потенциално катастрофално въздействие върху неговата администрация (и разследването). Всички външни белези показват, че той все повече и повече се доближава до точката, от която няма връщане назад. /БГНЕС

--------------------------------

Крис Чилиза, редактор в Си Ен Ен
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027