Бизнесът в Добрич подкрепя публично-частното партньорство

България 18.11.2018 16:18

Според анкетно проучване сред фирмите в Добрич, направено от Българската търговско-промишлена палата, проблемите, които възпрепятстват нормалната дейност на бизнеса са свързани с инфраструктура, недостига на кадри, образованието и чистотата на града. Изискванията за документация и неспазването на сроковете за отговор от страна на администрацията, са в голяма тежест на бизнеса. 57% от анкетираните компании са на мнение, че местните данъци могат да стимулират развитието на бизнеса. 36 на сто от бизнеса не проявяват интерес към обществените поръчки, 21 на сто не са удовлетворени от методите и процедурите по осъществяването им, а 7 % са на мнение, че обществените поръчки са прозрачни Публично-частното партньорство се подкрепя от 92% от анкетираните.

„Бизнес средата в България има своите плюсове и минуси. Страната успя да запази добра макроикономическа стабилност – има бюджетен излишък, а не дефицит, нивата на данъците са най-ниските в Европа” - коментира в Добрич председателят на БТПП Цветан Симеонов. Според него, около 95 на сто от инвеститорите в България възнамеряват да разширят своите вложения Той посочи още, че много турски и гръцки фирми са прехвърлили регистрацията си в България.

По думите му, липсата на електронно правителство води до неприемливи нива на корупция у нас. „Голям проблем за бизнеса и е липсата на работна ръка. 5000 украинци работиха това лято в туризма - по морето. Но от Украйна бавят споразумението за обмен на работна сила в България, защото има 1 млн. техни граждани в Полша. И те започват да се усещат” – коментира Симеонов Той каза още, че са водени разговори с една от големите организации на пенсионерите, откъдето биха могли да бъдат привлечени кадри с добра квалификация.

От палатата правят традиционни обиколки по регионите в страната, за които са направени и проучвания за състоянието на бизнеса, както и за среща с местните власти. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853