И Естония не ще пакта за миграция, Унгария гони хора на ООН

ЕС и Свят 17.11.2018 10:31

Естония се присъедини към страните, които отказват да подпишат Глобалния пакт на ООН за миграцията, предаде ДПА. Балтийската република се опасява, че пактът може да стане част от международното право и да ограничи възможността на Естония да определя своята миграционна политика.

Австралия, Австрия, България, Чехия, Унгария и САЩ също отказаха да подпишат пакта.

Междувременно експерти на ООН си тръгнаха от Унгария, след като не бяха допуснати до транзитни зони, където са настанени мигранти и кандидати за убежище. Работната група на ООН по въпросите на произволното задържане планираше да отиде до две транзитни зони на границата със Сърбия в Рьоске и в Томпа - единствените места, където чужденци могат да подават молби за убежище в Унгария. Експертите Елина Щайнерте и Роланд Аджови казаха, че “без съмнение държането на мигранти в тези “транзитни зони” представлява лишаване от свобода съгласно международното право”.

Идеята на ООН за Глобален пакт за

миграцията се роди през 2015 г.

след най-голямата бежанска вълна от Втората световна война насам, която заля Европа с преселници, погълна огромни ресурси, отключи страх от чужденците и възроди национализма.

Документът под името Глобален пакт за безопасна, организирана и законна миграция бе одобрен през юли от всичките 192 държави - членки на ООН, с изключение на САЩ. На 10 декември той трябва да бъде приет на конференция в Мароко. Но междувременно десните правителства на Австрия, Полша, Унгария, Чехия, а също и България го бойкотираха. Те отказват да подпишат с аргумента, че размива границите между законната и незаконната имиграция и крие опасност страните им да бъдат принудени да отворят границите си.

Пактът е първото в историята глобално споразумение за общ подход към миграцията във всичките и? измерения. Toй няма задължителна юридическа сила, а е по-скоро символичен. Не предвижда каквито и да било правни задължения и действа, зачитайки националния суверенитет и свободата на всяка държава да определя миграционната си политика. Според критиците му изрази като “страните се задължават… да приемат, осигуряват, гарантират” крият

заплаха за националния

суверенитет

С аргумента, че никоя държава не може да се справи сама с този сложен проблем, документът разглежда въпроса с миграцията на глобално ниво във всичките му аспекти - от спасяването на човешкия живот, осигуряването на закрила на нуждаещите се и борбата с причините за миграция до подкрепа на насилствено разселените общности по света.

ООН призовава страните членки възможно най-бързо да разработят национални планове за прилагането на пакта. ЕС планираше на срещата в Мароко да излезе с обща позиция по миграцията, но заради бойкота на няколко страни членки това няма да стане. Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер коментира проблема така: “Ако една, две или три от нашите членки напуснат пакта на ООН, тогава ние като Европейски съюз няма да можем да защитим собствения си интерес”. /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827