Афганистанци продължават да обвиняват САЩ за нестихващата война

ЕС и Свят 13.11.2018 18:00

Когато американските войски и техните афганистански съюзници влязоха в Кабул през ноември 2001 г. те бяха приветствани като освободители. Но след 17 години война, талибаните си възвърнаха половината от страната, положението със сигурността е по-лошо от когато и да било и много афганистанци обвиняват директно американците.

САЩ изгубиха 2400 войника в най-продължителната си война и похарчиха повече от 900 милиарда долара за всичко - от военните операции до строежа на пътища, мостове и електроцентрали. Трима американски президенти обещаха да донесат мир на Афганистан, било чрез увеличаване, било чрез изтегляне на войски, чрез привличане на талибаните към преговори или избягването на диалога с тях. Миналата година САЩ пуснаха "майката на всички бомби" върху комплекс от пещери, предава БТА.

Нищо от това не проработи. След години на фрустрация в Афганистан процъфтяват теориите на конспирацията, включително тезата, че американците не са затънали в безкрайна война, а точно така са я планирали.

Мохамед Исмаил Касимяр, член на афганистанския Висш съвет за мир, се учудва как силите на САЩ и НАТО, които в един момент наброяваха 150 000 и се биеха рамо до рамо със стотици и хиляди афганистански войници, се оказаха неспособни да победят 10 000 талибани.

"Или не са искали, или не са могли да го направят", каза той. Сега той подозира, че САЩ и съюзникът им Пакистан преднамерено са посели хаос в Афганистан, за да оправдаят продължаващото присъствие на чужди войски (понастоящем наброяващи близо 15 000 войници) с цел да използват страната като наблюдателен пост, от който да следят Иран, Русия и Китай.

"Те създадоха ад, а не рай за нас", каза той.

В Афганистан се разпространяват подобни теории на конспирацията. След убийството миналия месец на влиятелния полицейски началник на Кандахар, генерал Абдул Разек, социалните медии бяха наводнени от снимки и коментари с предположения, че той е станал жертва на американски заговор. Неотдавнашните атаки, извършени от вътрешни хора, при които афганистански войници убиха свои съюзници от САЩ и НАТО, предизвикаха одобрение в интернет.

"През 2001 г. афганистанците чистосърдечно подкрепиха идването на САЩ и на международната общност", каза Хамид Карзай, който беше определен за първи президент на Афганистан, два пъти беше преизбиран и управлява до 2014 г.

"В продължение на няколко години нещата вървяха доста добре", каза той в неотдавнашно интервю и добави: "Тогава видяхме как САЩ или промениха курса, или просто игнорираха възгледите на афганистанския народ и условията, в които живеят афганистанците".

Той хвърля вината за продължаващата война върху неуспеха на САЩ да унищожи бунтовническите убежища в съседен Пакистан, върху бомбардировките на афганистанските села и домове и задържането на афганистанци при операциите.

Други обвиняват пословично корумпираното правителство, което Карзай ръководеше повече от десетилетие и което масово се смята за поредния горчив плод на американското нахлуване.

"Всички пари, които са дошли в тази страна, са отишли при властимащите. Бедните не получиха нищо", каза Хаджи Акрам, който работи като надничар в Стария град на Кабул, опитващ се да изхрани семейството си с близо 4 долара на ден, като добавя: "Чужденците не подобряват положението. Те трябва да си вървят".

И не само афганистанците мислят така. Дори американският главен инспектор за възстановяването на Афганистан излезе с остра критика по време на реч в Охайо по-рано този месец.

Джон Сопко посочи, че САЩ са похарчили 132 милиарда долара за възстановяването на Афганистан, което е повече от похарченото за Западна Европа след Втората световна война. Други 750 милиарда долара са били изразходвани за американски военни операции, а Вашингтон е обещал по 4 милиарда долара всяка година за афганистанските сили за сигурност.

Какъв е резултатът?

"Дори след 17 години американски и съюзнически усилия и щедри финансови дарения Афганистан остава една от най-бедните, най-необразовани и най-корумпирани държави в света", каза Сопко и допълни: "Както и една от най-размирните страни".

Хамидула Насрат продава вносни тъкани на главния пазар в столицата на брега на река Кабул, зловонен поток, минаващ през задръстен с боклуци ров. Той си спомня, че се е радвал на падането на талибаните, които затворили неговото фотостудио, защото било неислямско.

"След талибаните очаквахме нещо добро, но вместо това от ден на ден става по-зле", каза той и добавя: "Как така суперсила като САЩ не може да спре талибаните? Това е въпрос, който всеки афганистанец си задава".

САЩ и НАТО официално завършиха бойната си мисия през 2014 г. Оттогава талибаните извършват почти ежедневни атаки срещу пропускателни пунктове в селските райони и координирани нападения в големите градове. Властите престанаха да публикуват данни за жертвите по-рано тази година, определяйки ги като секретни. Междувременно клон на "Ислямска държава" извършва повсеместни бомбени атентати срещу шиитското малцинство в страната.

Афганистанците, които неотдавна са служили по фронтовите линии, се оплакват от дефектно снаряжение, недостатъчно снабдяване и подкрепления, които идват със закъснение и са лошо въоръжени, ако въобще се появят.

Тамим Дарвеш е служил в афганистанската армия близо пет години в южната провинция Хелманд. Тази година той излезе в отпуск и не се върна, заменяйки месечната си заплата от 180 долара за работа като надничар с много по-малък доход. Той каза, че бойният дух е в най-ниската си точка, като много войници симпатизират на талибаните.

Джавад Мохамади е служил повече от седем години в силите за сигурност до 2015 г., когато при разминиране стъпил на мина и е загубил и двата си крака. Бил е само на 25 години.

Той си спомня как чуждестранните инструктори са му казвали винаги да проверява детектора си за метал, като го разлюлее върху парче метал, преди да навлезе в минното поле. Но когато уредът му отказал да работи, неговият афганистански командир му наредил независимо от това да го използва.

"Казаха ми, че само с това разполагаме. Това са ни дали, просто трябва да го използваме", каза той.

Следващият път, когато отишъл с развален уред, стъпил на мина, която детекторът не открил.

"Усетих как ме хвърли във въздуха. Погледнах и видях краката си до мен, имаше толкова много кръв. Извиках: "Моля помогнете ми". /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481