Темата в западния печат - оставката на главния прокурор и правосъден министър на САЩ

ЕС и Свят 08.11.2018 11:05

"Тръмп принуди Сешънс да подаде оставка и назначи свой доверен човек за и.д. главен прокурор", гласи заглавието на в. "Ню Йорк таймс".

Назначаването на досегашния началник на кабинета на Джеф Сешънс - Матю Уитакър за и.д. главен прокурор породи въпроси за бъдещето на разследването, което води специалният прокурор Робърт Мълър за руска намеса в американските избори. Уитакър вече е критикувал обхвата на това разследване и е казвал, че Мълър ще отиде твърде далеч, ако започне да проверява финансите на семейство Тръмп, защото това, по думите му, би показало, че разследването на Мълър е "обикновен лов на вещици", отбелязва вестникът, цитиран от БТА.

В коментарна статия "Ню Йорк таймс" пише, че сега Конгресът и обществеността трябва да настояват за гаранции, че работата на Мълър няма да бъде възпрепятствана.

Вестник "Вашингтон пост" цитира служител на Държавния департамент, според когото сега Уитакър ще изпълнява надзора на разследването на Мълър. Досегашният главен прокурор и министър на правосъдието Джеф Сешънс си направи отвод от тази роля, позовавайки се на активната си роля в предизборната кампания на Тръмп, което предизвика недоволството на президента. Досега разследването на Мълър се следеше от заместник-главния прокурор Род Розенстайн, с когото Тръмп също е в обтегнати отношения, но засега се смята, че няма опасност той да се раздели с поста си, пише вестникът.

Макар че уволняването на Сешънс се очакваше отдавна, назначаването на Уитакър породи опасения, че президентът може да се опита да упражни контрол над разследването на Мълър. Уитакър в миналото вече е казвал публично, че евентуален приемник на Сешънс може да намали толкова много бюджета на Мълър, че разследването му на практика да спре, пише изданието.

Представители на Демократическата партия вече призоваха Мълър да бъде оставен да си върши работата и се ангажираха да разследват дали уволняването на Сешънс е имало за цел да възпрепятства работата на специалния прокурор. От януари демократите ще имат възможността да изпращат призовки за явяване на изслушвания в Конгреса, след като спечелиха мнозинство в Камарата на представителите на междинните избори на 6 ноември, отбелязва "Вашингтон пост".

"Водещи републиканци предупредиха, че разследването на Мълър трябва да продължи", е заглавието на в. "Гардиън", цитирайки сенаторите републиканци Сюзан Колинс и Мит Ромни.

Бившият директор на ЦРУ Джон Бренан предрече, че Мълър вероятно вече е изготвил доклада си за заместник-главния прокурор Род Розенстайн, който вчера бе освободен от задължението си да следи разследването за руската намеса в американските президентски избори от 2016 г. и евентуално съглашателство между Москва и предизборния екип на Тръмп, пише изданието.

Вчера американски официален представител каза, че Сешънс е бил уведомен, че трябва да подаде оставка в телефонно обаждане от началника на кабинета на Белия дом Джон Кели вместо от самия Тръмп.

Бившият сенатор от Алабама Джеф Сешънс бе един от първите поддръжници на президентската кампания на Тръмп, но се сблъска с проблеми скоро след влизането си в правителството му като главен прокурор и министър на правосъдието. Той ядоса Тръмп с решението си през март 2017 г. да си направи отвод от надзора на разследването на руската намеса в президентските избори от 2016 година. Сешънс взе това решение след разкрития, че е имал две срещи с тогавашния посланик на Русия в САЩ Сергей Кисляк, за които не е съобщил по време на изслушването си в Сената при разглеждането на кандидатурата му за член на правителството, когато е бил запитан за контакти между хора от предизборния екип на Тръмп и Москва, отбелязва "Гардиън".
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549