Тимерманс остава единственият кандидат на социалистите за председател на ЕК

ЕС и Свят 05.11.2018 19:01

Зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович е изпратил писмо до Партията на европейските социалисти (ПЕС), с което се оттегля от вътрешната надпревара за определянето на водещ кандидат за следващ ръководител на Европейската комисия. Това съобщи ПЕС, цитирана от БТА.

С оттеглянето на Шефчович преди партийното заседание през декември единственият кандидат на социалистите остава другият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс. Като политик и спортист добре знам силата на отборната игра и общата цел, посочва в писмото си Шефчович. Той поставя въпроса за единството и създаването на "единен фронт" за постигането на оптимизъм сред европейците.

Съобщението на Шефчович ще направи решението на ПЕС следващия месец изцяло формално. Съперниците от Европейската народна партия ще избират между двама кандидати по-късно тази седмица - председателя на партийната група в Европейския парламент Манфред Вебер и бившия финландски премиер Александър Стуб.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355