Повдигнаха обвинения в бунт на каталунски сепаратистки лидери

ЕС и Свят 02.11.2018 13:50

Испански прокурори искат за бившия каталунски вицепремиер Ориол Жункерас 25 години затвор за бунт и злоупотреба с държавни средства - най-дългия срок, поискан за сепаратистките лидери, предприели миналата година стъпки за отцепване на Каталуня от Испания, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Официалният обвинителен акт срещу 18 политици и активисти, огласен днес от испанската държавна прокуратура, обвинява Жункерас, че е главният организатор на незаконния каталунски референдум за независимост.

Забраненият от централните власти референдум в Каталуня предизвика най-тежката политически криза в Испания за 40-те години на демокрация в страната.

Испанският Върховен съд приключи миналия месец проучването си на бурните събития и се очаква делото да започне в началото на 2019 г.

Седем политици, включително Жункерас, и двама активисти на гражданското общество, се намират в предварителен арест в каталунски затвори.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355