Съдебни медици спират да ходят на убийства, след 5 г. масово се пенсионират

България 27.10.2018 14:00

Ако минат към прокуратурата, ще има упреци към експертизите им, смята Сотир Цацаров

До 5 години повечето съдебни медици у нас ще бъдат пенсионери. А нови кадри няма. В Северозападна България три съдебни окръга разчитат на един патоанатом, който е пред пенсия. На този човек в момента тежат 232 неизготвени заключения, а тези, които е направил, не са му платени. Това стана ясно на националната конференция на съдебните медици в Пловдив, на която присъства и главният прокурор Сотир Цацаров. МВР им дължи над 4 млн. лева. Някои не крият, че са готови да спрат да годят на убийства.

"Държавата трябва да се замисли за една съвсем нова организация на работа", заяви Цацаров. Имало всевъзможни модели. В Русия съществували окръжни съдебни лекари, които са към прокуратурата. Но обвинител номер едно у нас смята, че този вариант е неудачен. "Това би създало упреци, че дават заключения, които би следвало да са обективни, а в същото време ще получават заплатите си от прокуратурата", изтъкна Цацаров. Той смята, че е по-разумно да се създаде национален независим институт към министерството на правосъдието. Имало и работна група, която действа за създаване на национален център за вещи лица. Тя започнало по времето на министър Москов, но след две седмици здравното ведомство изгубило интерес.

"Докато държавата не разбере, че това е основен фактор за забавяне на съдебния процес, който рефлектира върху правата на нейните граждани, ще се въртим в затворен кръг. Ще се редуват натрупване на дългове, протести, плащане и пак дългове", посочи главният прокурор. В София обслужването на тежките престъпления се обслужвало по силата на абонаментен договор с ВМА. Прокуратурата плащала дежурствата на военни съдебни медици, за да обезпечи разследването на убийства. Цивилните патоанатоми се отзовавали само в случаи на тежко произшествие. "В останалите случаи не можем да ги накараме да работят, защото имат неплатени експертизи за 2 г.", посочи Цацаров. Според него болниците гледали на съдебните лекари като на "заварени деца", защото тяхната дейност не носи приходи на лечебните заведения.

Според главния прокурор би следвало медицинските университети да увеличат приема в специалностите по патоанатомия и това да стане държавна политика. "Как ще има желаещи при положение, че тези специалисти попадат в нулева пазарна ниша? Кой млад човек ще се ориентира към професия, потънала в дългове", попита Цацаров.

Според него проблемите на националния институт по криминалистика били същите. "Не говоря за професионализма на тези експерти. При тежки престъпления тези хора работят денонощно. Видях го с очите си около убийството на Виктория Маринова в Русе", посочи той. Според него освен централна криминалистична лабоработия, трябва да има и такива по места. "Не е нормално в Русе, където е трафикът на наркотици от Дунав мост, местната лаборатория да може да изследва само хероин, марихуана и сол. Всичко друго - кокаин и всякаква синтетична дрога се изследва в националния институт по криминалистика. Средната продължителност на изследването е 1,8 г. Правете сметка колко се проточва съдебният процес", даде пример той. /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361