ДВ: Не трябва да ликвидираме ракетния договор, а да се договорим

Избрано 23.10.2018 17:11

Американският президент Доналд Тръмп възнамерява да излезе от Договора за ликвидирането на ракетите със среден и малък обсег, защото Русия отдавна го е нарушила. Това обаче ще създаде предпоставки за нова оръжейна надпревара.

Най-малко от 4 години САЩ знаят, че Русия нарушава Договора за ракетите със среден и малък обсег /ДЛРСМО /, който забранява наземно базирани ядрени карети с обсег на действие от 500 до 5500 км. Руснаците са преработили разрешената от договора ракетна система „Искандер“ в забранената 9М729 (наименование в НАТО SSC-8). Руснаците правят това, което винаги са правели при подобни обвинения от страна на Запада: първоначално отричат, че новите системи са забранени от договора, а след това отговарят с насрещни обвинения. НАТО, според Русия, прави същото със своята система ПРО в Румъния. На думи тя уж е насочена срещу Иран, но може да бъде използвана и в качеството на нападателни система срещу Русия, и Москва трябва да реагира на тази заплаха.

Назад в 80-те години?

Както често се случва и в двете версии нещо не е така, както трябва. Въпросът е как ще се развият нещата сега. Доналд Тръмп, както е известно, не познава нюансите, той може едно: да се защитава и заплашва. Руснаците, точно обратното, гордостта не им позволява да се отбраняват в отговор. Тръмп иска преди промеждутъчните избори за Конгрес да заработи точки пред своите избиратели. Президентът Владимир Путин, на свой ред, трябва да реагира, за да не изглежда слаб пред своите сънародници.

Мачизмът на двамата съперници ни връща обратно в началото на 80-те години. Това е епохата на голямата оръжейна надпревара между НАТО и Варшавския договор. Сключеният през 1987 ДЛРСМО беше тогава важен етап, защото означаваше изход от спиралата за подготовка на война.

Тогава бях студент и за мен унищожаването на ракетите „Пършинг-2“ от западната страна и РСД-10 /СС-20/ от източната беше голяма стъпка в посока на мира и изграждането на отношения. И аз не искам да се връщам обратно в началото на 80-те години.

Трябва да се възстанови доверието на преговорите НАТО и Русия

Сравнително лесно може да бъде намерено решение на създалото се положение: вместо да се ликвидира договорът, НАТО и Русия трябва, както и тогава, да седнат на масата и да обсъдят как да го спасят. Мнозина днес ще кажат, че за това не съществува взаимно доверие: Русия присъедини Крим и нападна Източна Украйна – как да й се доверим?

В другия лагер също ще кажат: как ние, руснаците, можем да се доверим на НАТО, когато той провежда в Скандинавия най-големите учения от края на Студената война и от години разполага все повече войници и оръжия край западните граници на Русия?

А аз мисля по друг начин: и през 1987 г. доверието между Изтока и Запада не беше голямо. И въпреки това светът стана по-сигурен заради съкращаването на оръжията. Същото е в сила и днес – така че да седнем на масата и да се договорим! /БГНЕС

-------

Удо Бауер, „Дойче Веле“.
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822