Еленът Рудолф до Рожен! Там гледали още 4, но някой ги отровил

Любопитно 21.10.2018 18:15

Драгни Георгиев решава да отглежда любимите си северни елени, но на два пъти стадата му измират

Сега е направил уютна ферма край астрономическата обсерватория и иска в нея да има поне още 10 животни

7-годишният северен елен Рудолф живее в почти естествена среда на площ от 20 дка, оградена от всички страни. Вътре има забавления за малки деца - хамаци, батут, катерушки, въжени тролеи и др. Паркът носи името “Лапландия” и е в близост до астрономическата обсерватория “Рожен”.

За да сбъдне дългогодишната си мечта, 41-годишният бивш татуист Драгни Георгиев започва преди години с 8 еленчета. Среща обаче сериозни трудности при транспортирането им заради многото лицензи и дългото разстояние - 5000 км - от Лапландия до Родопите.

“Докарах ги с микробуса си. Струваха над 20 хил. лв. Бяха

в София пред

един мол, за

да ги снимат

във филм

Държах ги затворени в голяма шестоъгълна клетка, за да могат да се движат в редица - в квадратна не може, защото се удрят в правите ъгли.

Оказа се, че мястото, където бяха елените, е пръскано с антифриз, за да не се образува лед и да не е хлъзгаво за хората. Елените близали от поръсеното с антифриз пространство и се натровиха. За съжаление, вече не са живи”, разказва почти през сълзи Драгни.

След като ги изгубил, поел обратно към Лапландия, където според легендата живее Дядо Коледа. По време на пътуването му се обадили от агенцията по храните дали няма интерес към три северни елена, които се намират в София.

Драгни Георгиев бил

единственият

лицензиран

гледач на

северни елени

Въпросните три елена били открити пак от кинаджии за филм. Собственикът им ги държал в тясна клетка и нямал лиценз.

Драгни ги превозил до Родопите, настанил ги във фермата си. Тогава тя била на склон близо до пътя от Момчиловци до Лъки.

Елените се адаптирали перфектно в условията и дори на Гергьовден през 2017-а се родило еленче, което кръстили Георги.

През август обаче Драгни ги намерил отново отровени. Този път разследването установило, че е с препарат за растителна защита.

“Фермата имаше видеокамера, но явно е било през нощта и злосторниците са видели инфрачервените светлини на устройствата и са ги отбягвали. Нищо не бе записано на тях. Започна проверка от полицията. Всичко сам плащах - проби, разследване, но така и не откриха кой ги е отровил”, казва той.

“Най-трудно ми беше да кажа на дъщерите си, които са на 8 и 3 г., че еленчетата отново ги няма и че са умрели от намесата на хора”, казва Драгни.

Признава, че след инцидента бил на път да се откаже от заниманието си. Мястото, където била фермата, минавало през традиционния път на стадо овце от Момчиловци и той се принудил да я премести.

Наел нови площи от общо 20 декара в близост до обсерваторията “Рожен” и там сега се шири еленът Рудолф. Игривият мъжкар понякога може да направи и 100 обиколки на цялото пространство.

Надморската височина е над 1700 м. Плановете му са

да пътува отново

до Лапландия

и да търси няколко

женски за компания

на Рудолф

Смята, че има условия да отглежда поне 10 елена.

“Искам хората да са щастливи, а най-вече - децата. За тях го правя”, казва Георгиев. През лятото през фермата минават по 30-40 деца дневно. Посещават я ученически групи и детски лагери в района. Рудолф не се плаши от хора и е дружелюбен.

“Температурите тук не са много високи. В парка има дървета с дебели сенки, където еленът се крие, когато му е топло през лятото.

Освен с лишеи Драгни го храни с 2 кг зоб дневно и специални гранули, които купува от Финландия - те съдържат съставки, необходими за развитието на елените.

“Лишеите се намират трудно, катеря се по дърветата. Те са любимата му храна. Нещо като сеното при другите животни. Освен с любимите му лишеи го храня с малинови листа, детелинки, гъби.

Водя го и на

паша с повод

10-15 метра”, разказва той.

“И мъжките, и женските имат рога. Северните елени са единствените, които ги сменят всяка година”, обяснява стопанинът. В началото на лятото им падат, а до месец-два се появяват нови.

Драгни разказва, че еленът е много интелигентно животно и възприема всичко, което му се каже.

“Част от командите са на финландски, защото така е научен, но вече разбира и български. Скоро тук ще има работилница, където децата да си правят подаръци и да си ги подаряват, а аз и семейството ми ще правим подаръци за тези, които са сираци и бедни. Ще събираме през лятото материали от гората - шишарки, пръчки, камъчета, и ще ги използваме за ръчните изработки. Сега

приготвям шейна и

по Коледа може

наистина с Рудолф

да обикаляме района

В Лапландия на шейната и? казват булке. Нашата, разбира се, не може да лети, но въпреки това ще е почти като истинска”, разкрива Драгни.

Той е от Добрич, а съпругата му - от Момчиловци. В продължение на 15 години бил татуист в курорта Албена. От продължителната работа над татуировките обаче започнал да се схваща в кръста. Решили да се преместят в планината, за да осъществят детската си мечта да отглеждат северни елени.

Иначе по професия е оператор в мебелното производство. Пътува често до Базел, Швейцария, където работи по график в завод за оборудване на ВИП самолети. За това време наема гледач и пазач за любимия си елен. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911