Провиралкята над с. Лиляч – мистичното място, пречистващо духа и тялото

Любопитно 21.10.2018 10:09

Над село Лиляч, община Невестино се намира едно древно светилище, познато като лечебен и енергиен център още от дълбока древност, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.

„Провиралкята”, както местните хора наричат мегалитния комплекс, се намира на около километър над селото, според поверието тук се е излекувала от безплодие Теодора, съпругата на император Юстиниян.

Скалният комплекс, състоящ се от един откос, до които се допират други четири морени, се намира в м. Манастирище, достъпна по черен път минаващ по стената на водоема над Лиляч и пресичащ хълм с борова гора.

Между допрелите се скали има проход, по който се достига до самата „провиралка”, удивително наподобяваща седалище. Под нея, но само преди изгрев-слънце се провират бездетните, за да добият рожба. Провиралата се използва и за здраве.

В самия тунел между скалите човек има усещането, че се намира в тръба, по която протича енергия, пречистваща духа и тялото.

Обектът представлява мегалитен комплекс включващ няколко естествени скални арки, вторично обработвани в дълбока древност.

Над светилището, в което в скална цепнатина има стар параклис, се намира църквата „Свети Георги-Победоносец“. Тя е като бял кораб, акостирал върху скалата.

Сградата на християнския храм е издигната върху древно мегалитно светилище, маркирано с жертвени ями. Обектът е мащабен, като части от него попадат под земята на околния терен, а от запад е обрасъл с гъста растителност.

Районът на село Лиляч е обитаван от дълбока древност, като най-ранен културен паметник е прочутото мегалитно скално светилище.

Предполага се, че култовото място е възникнало още в енеолита (V – IV хил. пр. Хр.), а впоследствие е било наследено като сакрална територия от древното племе „пеони”, където са се провеждали ритуали за плодородие. Качвайки се върху скалите, има чувството, че летиш на крилата на праисторическо същество, а отворите за гадаене, в които се е насъбрала дъждовна вода, зеят като очи. Отгоре има и една огромна ниша, подобна на стъпка от праисторическо животно.

Срещу провиралото има още един скален феномен, нещо като огромна, наклонена кръгла маса. Тя вероятно е играла някаква роля в обредния комплекс, но днес вече няма кой да каже каква точно.

Най-вероятните и първи известни обитатели на тези земи – пеоните, за които се предполага, че имат трако-илирийски произход, са едно от най-многолюдните племена през древността. На тяхно име /Пеония/ се назовава една обширна територия между реките Вардар и Струма, известна днес с пославянченото име Пиянец. Пеоните биват последователно завладявани от перси, македонци, траки, а накрая и от римляните. През IV в. пр. Хр. Пеония се влива в тракийската културна среда. Малки останки от пеони, успели да се съхранят след тракизацията, по-късно биват окончателно погълнати от елинизма.

А днес провиралото край Лиляч си остава едно мистично място, в което тишината е толкова оглушителна, че я чуваш. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549