Български паметници на културата под закрилата на ЮНЕСКО в Кападокия

България 17.10.2018 19:59

Всеки ден могат да ги видят над 5000 туристи от цял свят

Земя на красивите коне” - това означава в превод от персийски Кападокия. Уникалното място с причудливи скални образувания, формирани през хилядолетията от влиянията на бушували вулкани, ветрове и атмосферни условия, тези дни е територия на знакова българска изложба. Тя представя български обекти - паметници на културата под закрилата на ЮНЕСКО.

Самата Кападокия е център на ранното християнство, родното място на св. Георги Победоносец и своеобразен музей на открито под егидата на ЮНЕСКО. Именно това е гостоприемният декор за

Рилския манастир,уникалните стенописи на Боянската църква,Казанлъшката гробница, Тракийската гробница в Свещари, Скалните църкви в с. Иваново, известни като “Българската Кападокия”. Всички те са представени под формата на 16 голямоформатни фотографии, дело на един от популярните български фотографи - Александър Нишков.

“Решението да покажем тази изложба в Кападокия е натоварено с много символи. Мирното съжителство на религиите, обменът между културите, толерантността към различията и взаимното уважение към традициите са базови общочовешки ценности, които България и Турция споделят. Тази експозиция показва наличието на отлично сътрудничество в областта на културата между двете държави”, заяви българският посланик в Анкара Надежда Нейнски, по чиято инициатива се организира изложбата.

На откриването на изложбата бе и зам.-министърът на културата Амелия Гешева. “В днешния забързан свят всички имаме нужда от това да знаем откъде идваме, каква е нашата идентичност. Ето защо опазването на културното наследство е не само поглед върху историята, но и поглед към бъдещето. Убедена съм, че в Европейската година на културното наследство тази изложба предоставя възможност на посетителите да научат повече за България”, заяви зам.-министърът.

От българското посолство в Анкара са убедени, че подобни инициативи активизират не само културните, но и туристическите и икономическите връзки между двете държави и са в основата на добрите дипломатически и политически взаимоотношения между България и Турция.

“Всеки ден в Кападокия идват над 5000 туристи от цял свят. Надяваме се, че ще провокираме техния интерес към България като европейска туристическа дестинация с редки образци на тракийското и средновековното християнско изкуство”, отбелязва още посланик Нейнски.

Инициативата е част

от серия прояви на

българското

посолство

в Централен Анадол, които доразвиват сътрудничеството с администрациите в района и поддържат непосредствен контакт с българската общност там, с местните културни дружества, гражданите и гостите на Турция.

Изложбата “Паметници на културата под закрилата на ЮНЕСКО” е реализирана в сътрудничество с кмета на Ючхисар Али Карааслан, а на откриването присъстваха заместник областният управител, ректорът на местния университет, както и представители на Асоциацията на турските износители – сдружение на едрия турски бизнес, в който членуват фирми от всички сфери на турската икономика, включително туристическият бранш.

През празничния уикенд на 26-29 октомври, когато е и официалният празник на Турция, експозицията ще бъде изложена в Подземния град в Каймаклъ – обект на Световното културно наследство на ЮНЕСКО и сред петте най-посещавани туристически дестинации на Турция.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822