Защо цените растат, а лихвите остават ниски

Избрано 17.10.2018 11:00

Две са основните причини за увеличението на цените - петролът и ръстът на заплатите. Годишната инфлация през септември спрямо същия месец на предходната е 3,6%. Много ли е това, пита в свой анализ, публикуван от "24 часа", икономистът Георги Ангелов.

Експертът посочва, че от една страна това е най-бързият темп на растеж на цените от 5 години насам, но пък именно за тези години назад страната ни беше в най-продължителния период на дефлация в историята си. В България средната инфлация за последните две десетилетия се равнява на 4,2%, като преди кризата тя надвиши 10 на сто.

"Въобще не споменавам периода до 1997 година, когато инфлацията беше стотици и хиляди проценти. След края на икономическата криза инфлацията постепенно се възстановява и в България, и в цяла Европа, но нивата остават умерени", посочва Ангелов и допълва, че към момента нивата на показателя за страната ни, както и за Европейския съюз в момента са по-ниски, отколкото преди десетилетие. По неговите думи към момента няма повод за притеснения в тази посока.

"Всъщност Европейската централна банка е толкова спокойна при сегашните нива на инфлацията, че смята да държи рекордно ниските нива на лихвите поне до средата на следващата година. Една от причините за това спокойствие на ЕЦБ е, че почти половината инфлация се дължи на външни фактори - когато ефектът от рязкото поскъпване на петрола се изчерпа, инфлацията ще се успокои на по-ниски нива", смята икономистът.

Георги Ангелов посочва, че у нас също цените на петрола са основната причина за покачването на цените, като само тези в транспорта и на горивата са със съответно 8,4% и с над 14% нагоре. Той очаква допълнително покачване и заради поскъпването на природния газ.

"На практика около половината инфлация в България се дължи на цените на горивата, транспорта и енергията - т.е. ако петролът не беше поскъпнал толкова, инфлацията щеше да бъде под 2%", казва той.

Икономистът посочва, че другият фактор, който стимулира покачването на цените, е ръстът на заплатите.

"България постига рекордно ниво на заетост за последните три десетилетия - в момента 73% от населението между 20 и 64 години работи. Това е добре за домакинствата, тъй като повече работещи означава, че повече хора внасят средства в семейния бюджет и съответно има повече средства за потребление и инвестиции", обяснява експертът.

От друга страна обаче Ангелов посочва, че ситуацията е тежка за работодателите, които изпитват остра липса на кадри и са принудени да повишават възнагражденията.

Все пак той подчертава, че към момента в региона доходите продължават да растат по-бързо от инфлацията и последната продължава да бъде под контрол. /money.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594