Меган забременя на 37!

Любопитно 16.10.2018 16:44

Шири се мнението, че вероятността от забременяване след 35-годишна възраст все повече намалява с тиктакането на биологичния часовник. Жените, които до този момент са отлагали дълго сюблимния момент, с чукването на тази възраст започват да изпадат в паника. Таблоиди и всезнаещи приятелки ги заливат с информация, че след тази възраст възможността да се сдобият с отроче рязко спада и шансът да получат великата роля на майки се сгромолясва катастрофално. Затова и често чуваме фразата, че ако не искаме усложнения за в бъдеще, непременно трябва да родим преди 35.

Да, ама не. Само преди ден 37-годишната Меган Маркъл съобщи на света, че чака първото си бебе. Което подсказва, че с Хари не са срещнали особени затруднения при забременяването. Бебето се очаква през пролетта – близо година след сватбата им през май.

Така ли обаче стоят нещата и при останалите жени, прехвърлили 35-те, или херцогът и херцогинята на Съсекс имат късмет?

Ето какво казват по въпроса експерти по късната бременност пред Huffingtonpost.

Катрин О'Брайън, ръководител на проучванията в Британската консултативна служба по бременността, съветва жените, прехвърлили тази възраст да не се паникьосват.

Доказателствата сочат, че шансовете от забременяване при жени на възраст между 35 и 39 години, които правят секс два пъти седмично, са цели 82%, казва тя.

И все пак добавя, че сдобиването с рожба в края на 30-те е малко по-трудно, а успешният резултат изисква повече практикуване. Вероятността от спонтанен аборт след този период е по-голяма, пояснява още тя.

Професор Грета Наргунд, основател на специализирана клиника по проблемите със зачеването, отбелязва, че жените след 35, които искат деца, трябва да са наясно с последиците от застаряването, но добавя също така, че това не бива да причинява паника.

Факт е, че вероятността от зачеване намалява с възрастта. Жените под 30-годишна възраст имат по-голям шанс да заченат, докато при тези след 35-годишна възраст вероятността спада рязко.

Въпреки това жените в средата и в края на 30-те години могат спокойно да забременеят, стига да имат редовна овулация и да водят редовен сексуален живот. Между другото, добавя още тя, възрастта на мъжете също оказва влияние върху фактора плодовитост.

В случай че жените не са успели да заченат в продължение на 12-месечни опити, те трябва да се обърнат към специалист.

О'Брайън пък от своя страна отбелязва, че честотата на половия акт може да има голямо влияние върху шансовете на двойката да се сдобие с наследник. В проучване от 2004 г. 82% от жените на възраст между 35-39 години, които са правели секс два пъти седмично, успели да забременеят. В сравнение с тях 71% били жените, които забременели след секс един път седмично, разкрива тя.

Проф. Наргунд добавя, че двойките могат да увеличат шансовете си за зачеване, като подобрят качеството си на живот.
Жените трябва да оптимизират телесното си тегло, да се откажат от цигарите си, да намалят приема на алкохол и нивата на стрес, обяснява тя. Ако имат нередовен цикъл, да се обърнат към специалист, който да диагностицира точната причина за това – наднормено или ниско тегло, проблеми с щитовидна жлеза или друг медицински проблем.

Тя също така съветва жените с фамилна анамнеза за ранна менопауза да правят редовни гинекологични прегледи. Дамите задължително трябва да се подлагат на тях заедно с партньорите си по едно и също време, добавя още тя.

Често четем за сериозните рискове от усложнения на бременността след 35-годишна възраст, но проф. Наргунд и О'Брайън твърдят, че подобно твърдение често пъти е преувеличено.

Рискът от хромозомни аномалии в яйцеклетките се увеличава с възрастта. За щастие генетиката днес също има своя адекватен отговор срещу по-високата честота на генетичните аномалии. Те могат да бъдат доказани чрез кръвно изследване на плода по време на бременността. Всеки акушер-гинеколог, който наблюдава бременността, може да прецени необходимо ли е и къде да бъде извършено изследването. Жените, забременели след 35 години, трябва да си направят кръвен тест на 10-та седмица от бременността, който проследява вероятността от раждане на бебе със синдрома на Даун, казва проф. Наргунд. Ако жената е здрава, други рискове за бременността и здравето на бъдещето бебе няма, казва О'Брайън.

По-възрастните майки са по-склонни да раждат чрез цезарово сечение, но това не бива да бъде проблематизирано, добавя тя. Факт е, че повечето жени в днешно време раждат за първи път в края на тридесетте си години, а по-голямата част от тях безспорно се радват на здравословна бременност, безпроблемни раждания и щастливи и здрави бебета, подчертава още тя.

Съвременната медицина дава реален шанс на жените за забременяване в твърде широк възрастов диапазон, в сравнение с естествените възможности за зачеване. Това е прекрасно по отношение на психическото удовлетворение на жената да бъде майка. Не по-малка е радостта за цялото семейство да има у дома детски смях и с нищо несравнимата умиляваща любов към децата.

Световната акушеро-гинекологична практика обаче свидетелства за рисковете от късната бременност. С навършване на 40-годишна възраст те действителност се увеличават сериозно.

Усложненията при майката се изразяват в тежко протичаща бременност с появата на хипертония и захарен диабет. Уврежданията на плода са свързани главно с генетични аномалии, в частност тризомия 21 (синдром на Даун).

- Когато жената забременее на 20 години, опасността от появата на тризомия е 1:2000.
- Когато тя е 35 годишна, рискът е 1:300.
- При бременност след 45 години, рискът от синдром на Даун е 1:30.

При възможност зачеването е препоръчително да бъде в по-млада възраст! /woman.bg

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147