"Златните визи" отварят вратите на Европа за престъпници и корупция

България 15.10.2018 19:49

Европа има нужда от свежи капитали и нови инвестиции, но може да плати висока цена за привличането им.

Т.нар. "златни визи", предлагани от много държави от Европейския съюз, дават възможност за навлизането на криминални и корумпирани елементи, предоставяйки разрешителни за пребиваване на граждани от страни извън ЕС, които могат да платят достатъчно.

Макар и доходоносна, практиката за продажба на разрешителни за пребиваване и дори паспорти, е покана за криминални елементи, предупреждават в доклад неправителствените организации Transparency International и Global Witness.

Проучването им е насочено към практиката на 14 държави от ЕС да предоставят визи или дори паспорти на тези, които могат да си ги позволят.

Надлежната проверка за криминално минало често е недостатъчна, а разрешителните дават възможност на получателите им да живеят свободно навсякъде в блока.

"По своята същност схемите за златни визи са привлекателна перспектива за престъпниците и корумпираните", се казва в доклада на двете организации, цитиран от германския Handelsblatt.

Гърция е евтина, Австрия много скъпа

"Ако имате много пари, които сте получили чрез съмнителни средства, осигуряването на ново място, което да наречете дом, далеч от мястото, от което сте откраднали, не е просто привлекателно, а разумно", посочва Наоми Хърст от Global Witness.

"Схемите за златни визи предлагат сигурно убежище от властите, които биха искали да конфискуват откраднатите ви активи и свободата да пътувате, без да предизвиквате подозрение", добавя тя.

Гърция е сред най-евтините, продавайки златните си визи само за 250 000 евро, докато Австрия е готова да продаде паспорт за 10 млн. евро. Кипър, Малта и България са останалите 3 държави, които продават паспорти. Германия не предлага нито визи, нито паспорти за пари.

Това е процъфтяващ бизнес. През последното десетилетие страните от ЕС са продали около 6000 паспорта и 100 000 разрешения за пребиваване, получавайки в замяна 25 млрд. евро в преки инвестиции.

Испания, Унгария, Латвия, Португалия и Великобритания водят пакета, като всяка от тях е продала повече от 10 000 визи. Гърция, Кипър и Малта са точно след тях. (По-късно Унгария прекрати своята програмата си).

"Новите европейци" - най-вече от Китай и Русия

Въздействието върху малка страна е очевидно в случая с Кипър. От 2013 г. островната република, известна с нарастващото влияние на руската мафия, е получила 4.8 млрд. евро от продажба на паспорти и визи. За сравнение, през миналата година един от основните й източници на приходи - туризмът - донесе 2.6 млрд. евро.

Той се превърна в отделен бизнес сектор, като стотици адвокатски кантори, нотариуси и консултанти помагат в процеса.

Не всички държави разкриват националността на получателите на разрешителните. От осемте, които го правят, 6 съобщават за най-много кандидати от Китай, докато руснаците водят в другите две.

В Гърция турските граждани са на трето място зад китайските и руснаците. Португалия е нещо като аномалия, защото бразилците са на второ място, зад китайците, поради общия език.

Двете неправителствени организации са особено критични към Кипър и Португалия, за това, че не предприемат необходимите задълбочени проверки за криминално минало на кандидатите. Малтийските служители извършват по-внимателни проучвания, но са прекалено толерантни и приемат твърде много неща, твърдят експертите.

Те призовават ЕС да хармонизира правилата за такива практики. Кандидатите и техният източник на средства изискват внимателно проучване. Държавите членки трябва да обменят информация за кандидатите, които са отхвърлени.

Трябва да има санкции срещу страните-членки, които не спазват тези правила, призовават двете организации. /money.bg
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911