Победа!България лети след обрат (видео)

Спорт 14.10.2018 08:13

Националният отбор на България записа трета поредна победа в група 3 на Лига "С" на новия турнир на УЕФА - Лига на нациите.

"Лъвовете" надвиха с 2:1 Кипър след обрат на стадион "Васил Левски", като вече имат победи над всичките си съперници и продължават да бъдат еднолични лидери с актив от 9 точки. Кастанос даде аванс на гостите в 41-ата минута.

Дебютните голове на Кирил Десподов (59) и Тодор Неделев (68) донесоха нов успех на тима, воден от Петър Хубчев, който заминава в понеделник за Осло с аванс от три точки пред втория Норвегия. Около 10 000 родни фенове подкрепиха националите, а накрая ги изпратиха със заслужени аплодисменти.

Селекционерът Петър Хубчев заложи на схема 4-4-2, като капитанът Ивелин Попов и Божидар Краев водеха атаката. Пламен Илиев бе на вратата, а Страхил Попов, Антон Недялков, Николай Бодуров и Петър Занев действаха в защита. Георги Костадинов и Симеон Славчев бяха вътрешните халфове, а Кирил Десподов играеше отляво, докато Тодор Неделев отдясно.

Така в тима на "трикольорите" имаше четири промени от мача с Норвегия преди месец. Недялков, Занев, Славчев и Неделев замениха Иван Бандаловски, Божидар Чорбаджийски, Мартин Райнов и Галин Иванов.

"Лъвовете" имаха актив от шест точки след победите с 2:1 над Словения и 1:0 над Норвегия, докато кипърците имаха три точки след победата над Словения (2:1) и загубата с 0:2 в Осло.

Двубоят бе първи между България и Кипър от август 2012 година, когато на стадион "Георги Аспарухов" родните национали победиха с 1:0.

Последният официален мач на "Васил Левски" завърши 2:0 за "лъвовете", в световна квалификация през април 2009 година. Тогава първото попадение беше дело на Ивелин Попов, който е единственият роден футболист от днешния състав играл във въпросния сблъсък.

Още в 4-ата минута опасен удар на Краев беше избит от защитник. Хубав удар от фаул на Кастанос беше избит от Илиев в 19-ата минута. В 30-ата минута отлично центриране на Попов беше избито в корнер.

След неговото центриране Меркис беше на сантиметри от вкарването на автогол, но прати топката в нов ъглов. Последва нова опасност, но този път Краев не успя да нанесе точен изстрел с глава.

Минута по-късно Попов засече центриране на Занев, но вратарят Панай без проблем улови. Груба грешка на Страхил Попов в 41-ата коства скъпо на националите. Авраам надхитри крайния защитник и напредна отляво, след което центрира към Кастанос, който прати топката в мрежата на Илиев.

На почивката БФС награди девет от 11-те живи сребърни медалисти от Олимпиадата в Мексико през 1968 година. На терена излязоха Стоян Йорданов, Атанас Геров - Кукумявката, Кирил Ивков, Ивайло Георгиев, Евгени Янчовски, Петър Жеков - Вълшебния стрелец, Георги Василев - Гочо, Георги Цветков - Цупето и Иван Зафиров - Копата. Церемонията пропуснаха легендата на ЦСКА Аспарух Никодимов и бившият централен нападател Михаил Гьонин, които бяха възпрепятствани от друг ангажимент.

Втората част започна с натиск на България. Най-активният Ивелин Попов напреда и центрира към Неделев, който беше изпреварен от защитник,а след това последва грешка на Страхил Попов, след която Сотириу излезе сам срещу родния вратар. "Десетката" на Кипър стреля много силно, но и много високо над вратата.

"Лъвовете" упражниха натиск, но удари на Славчев бяха блокирани, а гол на българския капитан беше отменен поради засада.

Краев отстъпи мястото си на Георги Миланов в 57-ата минута, а минута по-късно "лъвовете" изравниха. Страхил Попов центрира от въздуха към Десподов, който с глава вкара първото си попадение с националната фланелка.

Последва мощен натиск, но удар на Бодуров беше избит. Вратарят Панай пък в рамките на няколко секунди се намеси два пъти.

"Лъвовете" бяха преобразени и атакуваха мощно. В 68-ата минута родната "десетка" след поредната си добра изява подаде на Страхил Попов, който центрира отлично, а Тодор Неделев със страхотно воле вдигна публиката на крака - 2:1 за България. За звездата на "канарчетата" това също бе дебютно попадение за националния тим.

Последваха добри минути за домакините, след което Хубчев реши да подсили обраната и пусна Васил Божиков на мястото на Десподов в 74-ата минута. Играчите на Кипър разчитаха на дълги топки, но без да стигат за реална опасност пред Илиев. Най-добрият на терена Ивелин Попов беше заменен от Радослав Василев, а двата отбора се изнервиха, като гостите искаха да стигнат до равенството, докато "трикольорите" пазеха трите точки със зъби и нокти. Накрая тимът ни триумфира и продължава да мечтае за спечелването на група "3" от Лига "С".

България излиза срещу Норвегия във вторник от 21:45 часа.

БЪЛГАРИЯ - КИПЪР 2:1
0:1 Кастанос (41)
1:1 Десподов (59)
2:1 Неделев (68)

БЪЛГАРИЯ: 23.Илиев, 2. Попов, 3. Занев, 5. Бодуров, 6. Славчев, 7. Костадинов. 8. Неделев, 10. Попов (84-9.Василев), 12. Краев (57-17. Г. Миланов), 14. Недялков, 19. Десподов (15.74-Божиков)

КИПЪР: 12. Панай, 3. Йоану, 4. Меркис, 6. Деметриу, 10. Сотириу, 11. Авраам, 13. Кусулос, 15. Папулис, 18. Артиматас, 19. Лаифис, 20. Кастанос

СЪДИЯ: Сърджан Йованович (Сърбия)
СТАДИОН: “Васил Левски”