Майките на деца с увреждания осъмнаха пред МС
България 11.10.2018 08:34
Цяла нощ под открито небе пред сградата на Министерския съвет останаха майките на деца с увреждания.
В около 30 палатки родителите на деца със специфични нужди показаха ясно, че ще останат пред очите на обществото и на властта докато бъдат приети исканите промени в законите, които засягат отношенията на държавата към хората с увреждания.
"Едни майки изкараха нощта на палатки пред Министерски съвет, докато едни министри удобно спяха в топлите си легла! Нормално ли е това? Къде живеем", питат майките в социалната мрежа Фейсбук.
"Искахме да покажем, че, както системата може да ни блокира, така и ние можем да блокираме", заяви една от протестиращите майки Боряна Драганова пред БНР.
Очаква се по-късно през деня на заседание на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания да бъде обсъден проектозакона за хората с увреждания. В него се предвижда месечните интеграционните добавки да се заменят с месечно подпомагане, обвързано с линията на бедност. Сумите ще са в по-висок размер от сегашните и ще зависят от степента на увреждане.
Квотите за наемане на хора с увреждания остават, но при определени условия няма да са задължителни за бизнеса.
По план проектозаконът ще бъде приет от правителството на заседание в следващата седмица. /news.bg
В около 30 палатки родителите на деца със специфични нужди показаха ясно, че ще останат пред очите на обществото и на властта докато бъдат приети исканите промени в законите, които засягат отношенията на държавата към хората с увреждания.
"Едни майки изкараха нощта на палатки пред Министерски съвет, докато едни министри удобно спяха в топлите си легла! Нормално ли е това? Къде живеем", питат майките в социалната мрежа Фейсбук.
"Искахме да покажем, че, както системата може да ни блокира, така и ние можем да блокираме", заяви една от протестиращите майки Боряна Драганова пред БНР.
Очаква се по-късно през деня на заседание на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания да бъде обсъден проектозакона за хората с увреждания. В него се предвижда месечните интеграционните добавки да се заменят с месечно подпомагане, обвързано с линията на бедност. Сумите ще са в по-висок размер от сегашните и ще зависят от степента на увреждане.
Квотите за наемане на хора с увреждания остават, но при определени условия няма да са задължителни за бизнеса.
По план проектозаконът ще бъде приет от правителството на заседание в следващата седмица. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци