Газовият пазар на ЕС на фронтовата линия между Русия и САЩ

Избрано 26.09.2018 09:50

Русия става все по-зависима от европейския газов пазар. Целта на САЩ е енергийна доминация. Конкуренцията между Москва и Вашингтон за европейския газов пазар усилва разделителните линии в Евросъюза.

Необходим ли е „Северен поток 2“ на Германия и Евросъюза и няма ли да доведе новият тръбопровод на „Газпром“ до увеличаването на зависимостта на Берлин и Брюксел от Русия? Германските учени многократно са се изказвали по темата. Но през последните месеци към нея се появи много важен допълнителен аспект: САЩ много ясно заплашиха с въвеждането на санкции участващите в проекта европейски компании.

Какви са мотивите на американската страна и струва ли си да се продължава проекта в условията на усилващ се натиск от Вашингтон? Мюнхенският икономически институт ifo предложи на експертите от аналитичните центрове в Берлин, Брюксел, Кьолн и Хамбург да кажат какво мислят. Техните статии излязоха в средата на септември в информационния бюлетин на ifo Schnelldienst под общото заглавие „Дисонанс на енергийния пазар. САЩ против „Северен поток 2“: път към американско енергийно доминиране?“.

Взаимната зависимост – добра основа за сътрудничество

Днешна Германия си осигурява енергия от много диверсифицирани източници. По тази причина възможното увеличаване на дела на Русия в доставките на природен газ за Германия изглежда приемливо, още повече, че съществува ярко изразена взаимна зависимост: Европейският съюз се нуждае от този енергоносител, а руският държавен бюджет – от доходите от неговата продажба. Европейците само ще спечелят от растящата конкуренция между руския тръбопроводен газ и идващия от международния пазар втечнен природен газ, за вноса на който има многобройни мощности.

Това са основните тези в статиите на Хубертус Бард и Тило Шефер от Института за германска икономика в Кьолн /IW /. Те посочват, че на руския газ се падат по-малко от 7% от консумираната в Германия първична енергия. В същото време ФРГ и ЕС продължават да играят „централната роля“ като главни купувачи на руския газ, защото опитът за диверсифицирането на неговия износ с помощта на „съществени доставки“ за Китай „до момента не се е увенчал с успех“.

„Ако Европа си е осигурила опции, позволяващи да се компенсира съкращаването на доставките на газ от Русия, то Русия няма възможност без особени усилия да усвои алтернативни източници на доходи“, посочват учените. По тази причина, подчертават те, „зависимостта на Русия от износа за Европа също е много голяма“, макар някои страни от ЕС по-бързо ще почувстват отрицателните последици в случай на прекъсване на снабдяването, отколкото самата Русия. Но като цяло това разпределение на силите е „добра предпоставка за стабилно продължаване на доставките“. До този извод стигат учените от IW.

Икономически предимства и възможност за политическо влияние

Техният колега Андре Волф от Хамбургския институт за световна икономика /HWWI/ има сходна гледна точка. В статията „Трябва да се възползваме от предимствата на „Северен поток 2“, въпреки натиска от Вашингтон“ той изброява много аргументи в подкрепа на този инвестиционен проект.

В условията на отказ първо от ядрената енергия, а в перспектива и от въглищата, природният газ се превръща за Германия в незаменимо допълнение към възобновяемите източници на енергия, пише ученият. Заради недостига на собствени ресурси на ФРГ и занапред ще трябва да увеличава вноса на газ, включително от Русия. „Северен поток 2“ ще осигури „сериозно намаляване на разходите“ благодарение на по-късия маршрут и спестяването на транзитни мита.

Още едно сериозно предимство на проекта се състои в това, че той ще позволи на Германия в условията на „ново усилващо се политическо отчуждаване между Русия и Запада“ да поддържа отношенията с Русия на икономическо равнище, при това в ключов сектор на руската икономика. Руската газова промишленост се нуждае от големи експортни пазари, защото тя добива много повече, отколкото потребява вътре в страната. „От тази гледна точка, такива големи потребители, като Германия и другите западноевропейски страни, са на практика незаменими“, отбелязва експертът.

Според него американската администрация се обявява срещу „Северен поток 2“ не само по геополитически съображения, но и прокарва интересите на американския енергиен сектор.

При това във Вашингтон разбират, че американският втечнен природен газ в средносрочна перспектива не може да постигне успех заради скъпото втечняване, регазификация и транспортиране. По тази причина „тлеещият конфликт в Украйна се използва да се обедини стратегическата външна политика с икономическите интереси“. Поставена е задачата да се „отслаби Русия като най-важният конкурент на международния газов пазар“.

Авторът на статията призовава Германия и ЕС в този случай да не се подават на трансатлантическия натиск. При това не само заради изброените икономически предимства на проекта, но и по геополитически съображения. В условията, когато САЩ се превръщат във все по-малко надежден партньор, е изключително важно да се запазят „мостовете на изток“. „Ако не съществува поне минимално ниво на икономическа интеграция, дипломацията в кризисните ситуация няма да има на какво да се опре. От гледна точка на Европа не си струва да се лишаваме от един от малкото останали възможности за влияние“, посочва Андре Волф от HWWI.

Перспективите на европейския газов пазар са абсолютно неясни

А за експерта от брюкселския аналитичен център Bruegel Георг Цахман предимствата на „Северен поток 2“ въобще не са очевидни. Ключовата теза на неговата статия е: абсолютно неясно е какво ще бъде търсенето на газ в ЕС. Според един от сценариите през 2030 г. то ще спадне с 60 милиарда куб.м. в сравнение с 2016 г., а според друг – за същия период ще нарасне с над 100 милиарда куб.м.

В същото време ангажиментите, поети от ЕС в рамките на Парижкия климатичен договор, предвиждат съкращаване на изгаряните изкопаеми енергоносители към 2050 г. до абсолютния минимум, напомня експертът. „Следователно, ние знаем, че към момента имаме възможност да удовлетворим нуждите си от внос и че след 30 години търсенето на природен газ трябва да стане маргинално“, констатира експертът.

По тази причина трябва да се изчака със строителството на „Северен поток 2“, докато не се появи по-голяма яснота относно перспективите на газа в Европа. Ако нуждата от внос в обозримо бъдеще нарасне, допълнителният канал за доставки от Русия ще позволи да се избегнат разходите за покупка на ВПГ, ако няма ръст, тогава може да минем и без този газопровод.

Европейците се оказаха между два фронта

От своя страна, Кирстен Вестфал, експерт по енергийна политика в берлинския Фонд за наука и политика, е убедена, че на „Северен поток 2“ се отделя прекалено голямо внимание, макар че нито неговото спиране, нито завършване ще решат ключовите проблеми на енергийната и политическа сигурност на ЕС. В статията „Търговията с газ в ЕС: между фронтовете“ тя констатира: „Русия ще остане труден партньор, САЩ се превръщат все повече в такъв“.

И от двете страни на Атлантика при разрешаването на енергийните въпроси все по-важна роля играят съображенията, свързани със сигурността и геополитиката. „Северен поток 2“ трябва да бъде разглеждан в контекста на присъединяването на Крим и въоръжената дестабилизация на Източна Украйна от Русия, посочва Кирстен Вестфал. В същото време „настоящата администрация на САЩ обяви своята цел за енергийно доминиране“, санкциите все по-често се използват от Вашингтон не само като политически инструмент, но и като част от вътрешната и икономическата политика, а доставките на ВПГ вече се превърнаха в част от спора между Вашингтон и Брюксел за митата.

В тази ситуация Германия и ЕС се оказаха между два фронта: изострящото се противопоставяне между Русия и САЩ води до това, че и едната, и другата страна се опитват да разделят Евросъюза и да „задълбочат вече съществуващите разделителни линии“. По тази причина най-първата задача за европейците е да осигурят енергийния суверенитет на Европа и да създадат Енергийния съюз на ЕС. /БГНЕС

---------

Андрей Гурков, „Дойче Веле“.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911