Берат гроздето рано заради мана, ще е по-малко, но сладко, а виното - хубаво

България 23.09.2018 10:34

Реколтата от винено грозде през 2018 г. ще е по-слаба спрямо миналогодишната. Прогнозите са за около 150-160 млн. кг при около 171 млн. през 2017 г. Причина са стотици декари лозя, които са съсипани от мана заради дъждовете.

“Имаше неблагоприятна климатична обстановка от дъждове и градушки. Тези, които успяха да съхранят гроздето си, в момента го реализират”, каза Красимир Коев, изпълнителен директор на Агенцията по лозата и виното. И допълни, че досега от предприятията са изкупени 71,5 млн. килограма.

“Колкото и да беше противоречива, 2018 г. ще даде грозде с високо захарно съдържание, а това означава, че виното ще е качествено”, обясни Коев.

Според него през последните 10 години няма напрежение на пазара. Преди се пораждало заради множеството прекупвачи, които създавали условия производителите да продават гроздето на ниски цени. Сега имало възможности за директна търговия без посредници. Коев обясни, че все още има рискове за реколтата предвид прогнозите за валежи през следващата седмица. Дъждовете бяха особено интензивни в началото на лятото, което не позволило на стопаните да влязат в лозята и се наложило пръскане с хеликоптери.

“През юни и юли почти всеки ден валеше, а след това печеше слънце - идеално за развитие на болести. Масивите бяха обхванати от гъбни зарази. Някъде лозята са унищожени напълно”, каза кметът на Първенец Георги Стаменов.

От дъждовете се е появила обикновена и брашнеста мана, а след тях и сиво гниене, обясни пред “24 часа” доц. Ангел Иванов от катедрата по лозарство в Аграрния университет в Пловдив. Заради разкаляната почва хората не успели навреме да влязат в масивите и пръскането е закъсняло. В някои лозя пък градушките са свършили това, което болестите не са успели.

В Брестовица обаче отчитат добри добиви.

“Местните знаят как да гледат грозде и

след валежите

пръскаха по

15 пъти

Така успяха да запазят реколтата”, похвали ги кметът на селото Любен Радев. В Брестовица вече приключва брането на рубин. Килограмът върви от 80 ст. до левче. В момента се прибира мерло и каберне. Цената е от 90 стотинки до 1 лв. Хората продават винено грозде предимно на частни производители, с които имат контакти от години.

С около 20 дни по-рано започна гроздоберът в Пиринско тази година, защото масивите са обект на масови нападения от стада диви прасета. “Прасетата слизат надолу, почти до селото. Разравят лозята, опустошават ги, защото явно са гладни, а и популацията им нарасна много”, оплакват се в Дъбрава. Наложило се дори местните да се организират и да дават дежурства, за да опазят гроздето.

От нашествие на прасета, оси и косове се оплакват и в Мелнишко. Най-масовият сорт - “Широка мелнишка”, вместо на 10 октомври започва да се бере на 20 септември. “Плашила имаме през няколко метра, закачаме всякакви капачки, огледала, шумяши торбички, но косовете не се плашат от нищо”, оплакват се хората в Мелнишко.

Очаква се добивите да са с 20% по-ниски. Заради увеличеното пръскане се вдигнали и разходите на стопаните. (Защо лозарите искат държавата да ги субсидира - виж долу.)

Като цяло

ранните сортове

са пострадали

повече

от неблагоприятното време, докато късните са успели да се съхранят.

“Ако стопаните не са приложили необходимите грижи и агрохимия, резултатите са трагични. На други места обаче въпреки влажното време и след това високите температури масивите са спасени от същинската мана и няма да има загуби”, коментира Божидар Донков от Изпълнителната агенция по лозата и виното в Благоевград.

Едни от най-слабите добиви ще са в района на петричкото с. Кулата, където лозята са ударени два пъти от градушка.

И в Монтана отчитат, че тази година гроздето е по-малко и с по-лошо качество. Добивите от декар ще са значително по-ниски. Сред най-пострадалите сортове са “Ркацители” и “Гъмза”. От района на Станево, където са най-големите лозови масиви в Монтанско - надхвърлят 3000 декара, хората очакват да приберат до 150 кг от декар.

В село Ковачица се оплакват, че дори главините са изсъхнали въпреки многото пръскания. Ниски добиви очакват и в Комощица, Ерден и Благово.

Агенцията по лозата и виното отчете, че до средата на юли

над 90 процента

от масивите са

засегнати

от различни

болести

Въпреки това според първите впечатления качеството на гроздето в Пазарджишка област е сравнително добро.

Много от стопаните на лозови масиви в региона все още изчакват и не бързат с брането, за да узрее по-добре гроздето. Първите проби показали, че елитните сортове “Каберне”, “Мерло”, “Ркацители” са с около 21% захарност. Надеждата е тя да се увеличи поне с процент, ако гроздоберът се извърши в последните дни на септември.

Към момента цената на мерло, каберне, ркацители е 1 лв. за килограм, а на памида - 20 стотинки, ако се купи директно от масивите. Прекупвачи обаче вдигат цената с още 10 ст. и го предлагат на импровизирани пунктове край пътищата между селата от общините Септември и Белово, където са концентрирани най-много лозови насаждения в региона.

Няма мераклии за берачи и при 20 лв. надница

Гроздоберът в Бургаско започна, но няма кой да прибере гроздето. Стопаните на масиви са се видели в чудо от липсата на работна ръка и дават мило и драго да наемат хора.

Някои са готови да ги хранят и дори да им осигурят подслон, ако са от други региони. Надницата не пада под 20 лв. и за да задържат гроздоберачите, никой не си и помисля да я намалява.

Реколтата е сравнително добра въпреки дъждовето. Стопаните са компенсирали влагата през юли с повече препарати срещу вредители, с които пръскаха в минали години лозята. Топлият и сух август също си казал думата напук на прогнозите за 30% по-слаба реколта.

Гроздето в Бургаско се изкупува от 70 ст. нагоре за най-евтините сортове, между 1 и 1,20 лв. вървят червените “Мерло” и “Пино ноар”, над 1,20 лв. е килограмът за белите “Шардоне”, “Совиньон блан”, “Мускат” и “Траминер”.

В Бургаския регион гроздето масово се продава и по интернет, почти няма голяма изба, която да не е пуснала обява.

В най-лозарския район - Сунгурларе, за опазване на реколтата от крадци общината пусна служители да обиколят масивите сутрин и късно вечер, придружавани от полициаи. През деня ги обхожда жандармерията.

Спецове от Института по лозарство: Да се дотират десертните сортове - иначе ще загубим поминъка

“Проблемът на лозарите е, че нямат браншова организация, която да защитава техните интереси. Субсидията за декар лозарство не е променяна, откакто сме влезли в Европейския съюз, и тя е равна на тази за декар пшеница въпреки разликата в разходите за отглеждане на 2-те култури. За лозята те достигнаха 400-500 лева на декар.”

Това каза проф. Мирослав Иванов, селекционер в единствения у нас Институт по лозарство в Плевен, на дискусия в края на август. Той припомни, че България три пъти е била на първо място в света по износ на десертно грозде, за последно през 1965 г.

“Сега на българския пазар няма българско грозде. А нашите почви са най-благоприятни в цяла Европа за десертно грозде. По качества и външен вид селекционираните нови сортове пък могат да се ползват като еталони за десертно грозде, обясни проф. Иванов.

На дискусията в Плевен над 100 лозари и винари от Северна България обсъждаха проблемите в сектора. Специалистите поискаха целенасочена държавна политика и дотиране на производството на десертно грозде, за да си върне страната ни поне отчасти позициите на международните пазари, а и за да не се загуби поминъкът. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822