Димов: Осигуряваме 115 млн. лв. финансов ресурс за общините с мръсен въздух

България 21.09.2018 14:36

Ще бъде осигурен финансов ресурс чрез средства от ОПОС за инвестиционни мерки, насочени към основния източник на замърсяване - битовото отопление. Обявяването на тази процедура е предстоящо, предвидено е за това или последното тримесечие на 2018. г. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на депутатски въпрос за чистотата на въздуха в страната, предаде БТА.

По думите му е осигурен финасов ресурс от 115 млн. лв. по Оперативна програма "Околна среда" /ОПОС/ за периода 2014 - 2020 г. за общините с нарушено качество на въздуха. Към момента са финансирани 11 общини за разработване или актуализация на общинските програми и предстои предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по тази процедура на още 12 общини, каза още министърът.

Изготвят се промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух, насочени към ограничаване на употребата на нискокачествени въглища и брикети за битовото отопление. Направени са законодателни промени за повишаване на качеството и ефективността на периодичните технически прегледи, поясни министърът. По думите му в процес на съгласуване са промени ва Закона за местните данъци и такси, които целят да стимулират употребата на автомобилите, които водят до по-ниски нива на замърсяване.

МОСВ предлага да се въведе екологичен компонент при определянето на данъка върху превозните средства, съгласно който автомобилите с по-висок евростандарт ще бъдат натоварени с по-малки данъчни тежести.

Предвижда се по-ранното, през 2020 г., въвеждане на изискванията на европейския регламент за битовите отоплителни уреди на твърдо гориво, каза още министърът.

Димов отбеляза, че са въведени допълнителни ограничения за изкупуване на катализатори от моторни превозни средства в пунктовете за приемане на отпадъци, чрез прилагане на строг контрол и санкции.

Договорите по проекта за екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност трябва да бъдат подписани до края на октомври, каза Димов в отговор на депутатски въпрос за причините за забавяне на проекта за тази дейност.

Министърът посочи, че проектът е по Българско-швейцарската програма за сътрудничество.

Подписването ще зависи от развитието на процедурите за обжалване на обществените поръчки. Причините за забавяне на дейностите са основно в обжалвателните процедури, каза министърът и поясни, че се е очаквало договорите да бъдат сключени още през пролетта на тази година.

Той отбеляза, че проектът обхваща складовете на територията на цялата страна, а изпълнението му вече е започнало със сключването на договори за районите на общините Велико Търново, Габрово, Видин, Враца, Монтана, Плевен и Ловеч. Крайният срок за изпълнение на проекта е декември 2019 година.
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822