Разколът в ЕНП дава шанс на десните популисти и либералите

Избрано 18.09.2018 09:31

През май 2019 г. ще се проведат избори за Европейски парламент. Разколът в най-голямата парламентарна група на Европейската народна партия ще усили позициите на десните популисти.

8 парламентарни групи са представени в настоящия ЕП. Най-голямата от тях е фракцията на християндемократите на Европейската народна партия /ЕНП/. Тя разполага с 218 мандата от общо 751. Неин председател е Манфред Вебер от германския Християнсоциален съюз /ХСС/.

Каква е ролята на Орбан в разкола на ПГ?

След като на 12 септември ЕП одобри наказателната процедура срещу Унгария заради нарушаването на принципите на правовата държава от Будапеща, най-голямата парламентарна група е заплашена от разкол. 100 християндемократи одобриха наказателните мерки срещу Унгария. В отговор на това 12 депутати от ФИДЕС на премиера Виктор Орбан могат да напуснат ЕНП.

Нейният председател Манфред Вебер, който също гласува за наказателните мерки спрямо Унгария, смята, че е необходим диалог, за да не се допусне излизането на ФИДЕС. Но според него този диалог трябва да бъде на ново равнище. „По-рано унгарският парламент винаги беше готов на компромиси. Сега не виждаме подобно нещо. Затова е необходим диалог“, подчерта Вебер. Но за целта трябва да се изчака решението на Съвета на Европейския съюз, което ще стане известно не по-рано от май следващата година, след като са се състояли изборите за Европарламент.

Какви ще са последиците от напускането на ФИДЕС?

Десните популисти от партията на Орбан не са парии в ЕП. Срещу наказанието гласуваха много депутати християндемократи от Австрия и Италия, където са силни десните популисти, а също така от Испания и ФРГ – преди всичко от ХСС. А депутатът от британската Партия на независимостта Найджъл Фараж, твърд привърженик на Брекзит, дори предложи на Орбан да сформират нов политически лагер на противниците на ЕС. За момента Орбан отказа.

Унгарският премиер получи предложение за създаването на нова ПГ и от лидера на Австрийската партия на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе. Привличайки към сътрудничество десните популисти от френското Национално обединение на Марин льо Пен, „Алтернатива за Германия“, Шведските демократи и холандската Партия на свободата на Герт Вилдерс, Щрахе се опитва да получи мнозинство от гласове в ЕП. Затова може да му помогне и италианската дясна радикална партия Лига /чийто секретар е Матео Салвини/. Очаква се, че на предстоящите евроизбори тя ще получи места в ЕП.

На този фон излизането на унгарските депутати от ФИДЕС може не само да предизвика разцепление вътре в ЕНП, но и да помогне на десните популисти да станат най-голямата ПГ, конкурираща се в ЕП с консерваторите и социалдемократите.

Как Орбан може да повлияе на миграционната политика на ЕС?

Виктор Орбан вече заяви, че темата за миграция ще бъде основната по време на кампанията за евроизборите през 2019 г. И по този въпрос унгарският премиер е по-скоро на страната на италианския вътрешен министър Матео Салвини, който е за рязко ограничаване на миграцията. Антиимигрантската позиция на Орбан може да изиграе решаваща роля за това, дали ФИДЕС ще остане в редиците на ЕНП.

А от това ще зависи и какъв ще бъде предстоящият през ноември конгрес на партията, на който се очаква официалното издигане на Манфред Вебер в качеството му на главен кандидат на ЕНП. Орбан е смятан за един от неговите противници. От запазването на християндемократите като най-голяма ПГ в ЕП зависи дали Вебер ще оглави ЕК. Той заяви в началото на септември, че иска да се бори за поста председател на Европейската комисия от името на ЕНП.

Кой ще спре десните популисти?

Либералите могат да станат конкуренти на десните популисти на изборите за ЕП. Привържениците на ЕС залагат на френския президент Еманюел Макрон, който в сътрудничество с лидера на либералите Ги Ферхофстад, възнамеряват да създадат тона либерална фракция. За момента не е ясно колко мандата в ЕП ще получи движението „Република, напред“, създадено от Макрон.

В момента либералите са четвъртата по големина ПГ в Европарламента, в която влиза 68 депутати. Според френския либерал Тиери Корние, който подкрепя Макрон, но не е член на неговата партия, „позицията на десните популисти ще бъде много силна на предстоящите избори за ЕП“. „Затова е важно ние, които сме привърженици на ЕС, също да бъдем силни“, заяви Корние.

Ако Макрон успее да създаде нова либерална фракция, в нея ще влязат също така белгийци, германци, италианци и др. И това ще бъде нов формат на либералните сили в ЕП, смята Тиери Корние. При успешно обединение на всички либерални сили и създаване на най-голямата ПГ в ЕП нейният лидер дори може да претендира за поста председател на ЕК. Но това не е чак толкова важно, убеден е френският депутат. Важно е либералите да се превърнат в противовес на десните популисти. /БГНЕС

-----------

Бернд Ригерт, „Дойче Веле“.
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827