Спорове, ремонтът на кабинета и местните избори отлагат с половин година здравната реформа

България 17.09.2018 16:51

Два концептуално различни варианта ще се обсъждат от началото

на октомври

Коалиционни разпри, атаки на опозицията, наближаващи европейски и местни избори, както и различия сред самите управляващи по концепцията за здравната реформа може да я отложат за втората половина на 2019 г.

Това прогнозираха пред “24 часа” високопоставени източници.

Иначе здравният министър Кирил Ананиев вече е пред финала на подготвяната от началото на лятото реформа. Целта и? е да свие източването на пари, да ограничи нерегламентираните плащания и рязко да повиши качеството на здравните услуги.

Според запознати

на 26 септември

министър

Ананиев ще

представи две

основни тези, които да бъдат обсъдени. И в зависимост от подкрепата да бъдат доразработени детайлите по тях.

Както “24 часа” вече писа, едната линия за реформи предвижда едновременно със здравната вноска от 8% да се въведе и застраховка, която да покрива лечение на пациента над определена сума.

Най-горещите спорове тук са около това дали застраховката да бъде с фиксирана цена, например 12 лв., или да бъде процент от дохода - например 2%.

Все още няма решение и по това над каква сума лечението да се покрива от застраховката - над 700 лв. или повече, а също и дали то да се променя и за какъв период - например в края на всяка година за следващата.

В зависимост от крайното решение можело да се промени и съотношението, в което НЗОК и пациентът да си поделят разходите по лечението над избрания таван.

Горещи спорове текат и по това кои услуги да се доплащат и кои да финансира касата.

Ако при крайното решение надделее мнението да се избере този модел, това означава, че

сегашната вноска

от 8% ще трябва

да се увеличи,

най-вероятно

с 2%,

които да отиват в застрахователни компании и да гарантират доплащането.

Това на свой ред ще наложи и законови поправки, които да допуснат застрахователните компании до контрол над плащанията, както и да уредят отношенията им със здравната каса. Което също изисква още време, за да се редактират внимателно текстовете.

Втората линия за реформи залага на демонополизация на здравната каса и създаването на конкурентни частни каси.

Това означава, че вноската - непроменена (т.е. сегашните 8%) или пък увеличена, може

да отива

изцяло в НЗОК

или в частно

здравно

осигурително

дружество

Правото за избор най-вероятно ще бъде на пациентите - те ще решават дали да останат само в държавната здравна каса или към нея да добавят и частна.

Този вариант изисква и повече време за реализация, тъй като за него са нужни най-много законодателни промени, вкл. и за контрол над евентуална нелоялна конкуренция между касите, над възможно дискриминиране на тежко болни пациенти и пр.

Едва след общественото обсъждане на двата основни варианта и техни вариации, които отразявят всяко рационално предложение, те ще влязат в парламента.

“Ако по предложените модели няма консенсус, ще се правят

само фини

настройки за

подобряване

на контрола

в системата с бюджета на НЗОК за следващата година”, направи уговорка финансовият министър Владислав Горанов през миналата седмица.

Освен по детайлите на двата концептуални модела продължават обсъжданията и дали здравното министерство само? да определя цените на здравните услуги, или да продължи да ги договаря с лекарския съюз.

Ще се обсъжда и идеята да се преобразуват ли държавните и общинските болници, които да влязат под шапката на областните, или не. /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447