Американски изследователи: На сръбска територия се създава руска военна база

ЕС и Свят 13.09.2018 10:23

Интересът на Сърбия да купи руска въздушна отбранителна система и да открие център за поправка на руски хеликоптери е равносилен на създаването на руска военна база на сръбска територия, смята изследователски екип на американския Конгрес, съобщава белградският вестник "Новости".

Това е само един от изводите, до които неотдавна е стигнала изследователската служба на американския Конгрес - орган, който предоставя анализи на комисиите и членовете на двете камари независимо от политическата им принадлежност, предава БТА.

В анализа се осветляват отношенията между САЩ и Сърбия и се разглежда ролята на Сърбия на Западните Балкани, преговорите й с ЕС и има специален фокус върху отношенията между Белград и Москва, пише вестникът. "Новости" добавя, че специален акцент е поставен върху работата на руския център в Ниш и подкрепата на Кремъл за "промосковските партии в Сърбия".

Голям интерес у изследователския екип е привлякло военното сътрудничество между Сърбия и Русия. Забелязва се и "тревога" поради купуването на изтребители МиГ от Русия и обявената доставка на още 30 бронирани коли, което ще затвърди отношенията между двете страни. В този контекст се разглежда и обстановката в целия регион.

Особено дразнещо е предвиденото откриване на център за поправка на руски хеликоптери в завода "Мома Станойлович", пише "Новости".

"Като цяло споразумението за купуване на оръжие от Русия може да засили напрежението със съседните държави, особено с Хърватия и Косово, и да задвижи надпревара във въоръжаването", пише в документа.

Прави се преглед на отношенията между Сърбия и САЩ, за които пише, че известно време са били "разклатени" заради американската намеса в конфликтите в Босна и Херцеговина и в Косово и признаването на независимостта на Косово, но се констатира, че изглежда тези отношения са се подобрили и днес изглеждат "сърдечни".

Що се отнася до Косово, в анализа се отбелязва, че Сърбия продължава да изплаща около 900-милионния външен дълг на Косово към Парижкия и Лондонския клуб и Европейската банка за възстановяване и развитие, тъй като смята бившата си област за своя територия. Дълговете са натрупани в периода от 1970 до 1990 г.

Идеята на някои наблюдатели е, че Белград ще намери начин да "нормализира" отношенията си с Прищина без изрично да признава Косово, което би дало възможност Косово да се присъедини например към Юнеско.

В текста пише още, че мнозина наблюдатели на ситуацията в региона смятат, че САЩ трябва да възобновят някогашната си страгегия на активен ангажимент на Западните Балкани, специално в отношенията със Сърбия, пише "Новости". /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822