БСП и ГЕРБ поспориха за пътя на гражданите до правосъдие

България 11.09.2018 19:40

С политическо злорадство депутатите от БСП и от ГЕРБ се захапаха за президентското вето върху Административно-процесуалния кодекс (АПК). Заседанието на правната комисия тръгна кротко.

Емилия Друмева, представител на правния съвет на президента, изтъкна, че административните съдилища са държавни съдилища. Спецификата при тях е, че в споровете, които се решават в тези съдилища, едната страна винаги е държавата.
Изниква въпросът дали държавните съдилища няма да отсъждат в полза на държавата, запита тя.

Административното правосъдие е извоювало един престиж. Законността е необходимо условие за съществуването на правовата държава, обясни Друмева. Драстичното увеличение на съдебните такси ще възпрепятства търсенето на правосъдие, категорична е представителят на правния съвет на държавния глава.

Според Друмева не е присъщо такса да се определя в закон. Практиката е да се определя с подзаконов нормативен акт. Тя се притеснява, че новите разпоредби ще се превърнат в преграда към търсенето на справедливост. Пътят към съда винаги трябва да е отворен, категорична е Емилия Друмева.

Според коалиция "За да остане природа с България" таксите възпрепятстват достъпа до правосъдие на хората и на организациите.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов се поинтересува колко пари дава неправителственият сектор за процесуално представителство на касационна инстанция, че такса от 370 лева е много за правосъдие. Явор Божанков от БСП му отговори, че с политическо злорадство ще гледа как герберът се излага пред НПО-тата.

Еколозите се ядосаха на Кирилов, че се възползвал от положението си. Затова Данаил Кирилов повери воденето на заседанието на патриота Христиан Митев.

Промените в АПК бяха приети от Народното събрание на 25 юли 2018 г. и върнати за ново обсъждане от държавния глава Румен Радев на 1 август 2018 г.

Президентът оспорва общо 16 разпоредби от закона. Според него с тях уредбата се отдалечава от основни конституционни начала и деформира традиционни принципи и постижения на административното право.

Президентът смята, че с промените ще се намали интензитетът на защитата на правата на гражданите и юридическите лица относно актове, издавани от позицията на власт и изискващи подчинение.

Държавният глава изразява несъгласие с разпоредбите относно правилата за подсъдността, закритите съдебни заседания, драстично увеличените такси в касационното производство и премахването на касационната инстанция в редица специални закони.

Президентът подчертава, че съдържанието на правото на защита многократно е тълкувано от Европейския съд за правата на човека, който приема, че държавата не трябва да поставя правни и практически пречки пред неговото упражняване.

Като създават неясна родова подсъдност, увеличават разходите за правосъдие с приетата местна подсъдност, предвиждат необосновано драстично увеличаване на таксите в касационното производство и премахват касационната инстанция в специални закони, оспорените разпоредби на ЗИД АПК поставят именно такива пречки. Тези разпоредби ще намалят способността на административното правосъдие да бъде сред основните фактори, които гарантират баланса и контрола между властите в държавното управление и върховенството на закона. Така е застрашен правовият и демократичен характер на съвременната държава, мотивира се Радев.

Това е деветото вето на президента Румен Радев. До момента депутатите от 44-то народно събрание подкрепиха само ветото върху Закона за приватизация и следприватизационен контрол. /news.bg
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233