Романът между Италия и Унгария може да се превърне в Троянски кон за Европа

ЕС и Свят 10.09.2018 09:54

Това бе като първа романтична среща, която премина изключително добре. Унгарският премиер Виктор Орбан и италианският вътрешен министър Матео Салвини говориха със споделена страст, размениха си комплименти и обещаха отново да се видят.

След срещата им в Милано, отявленият противник на мигрантите Орбан описа Салвини като „неговия герой“, защото отказа да позволи на спасените в морето бежанци, търсещи убежище, да стъпят на италианска земя, освен ако Европейският съюз не ги настани на друго място.

Салвини изказа надежда, че срещата във вторник е само първата от много бъдещи срещи с Орбан, които ще променят съдбата на Европа.

Бързоразвиващата се връзка между двамата крайнодесни лидери може да изглежда като пореден политически роман, но би могъл да се превърне в Троянски кон за лидерите на ЕС, веднъж вече разтревожени, че Брекзит ще разкъса техния следвоенен съюз.

Твърдите поддръжниците на Брекзит в Обединеното кралство обвиняват лидерите на ЕС, че се опитват да представят оттеглянето на Великобритания от съюза, като грешка, за да не бъде последван техният пример от другите държави-членки, обвинение, което лидерите на ЕС категорично отричат.

Междувременно, крайнодесните фракции в ЕС очакват голяма победа в изборите за Европейски парламент през следващия месец май, възможност, която е само веднъж на пет години, и обещава огромно регионално влияние върху политиките, особено върху тези за миграцията.

Тъй като разговорите за френски "Фрекзит" или "Некзит" в Холандия избледняват в публичната дискусия, по-вероятно е ЕС да бъде застрашен от онези, които искат да разбият блока отвътре.

Крайнодесният френски лидер Жером Ривиер от „Националния фронт“ е оптимистично настроен за изборните резултати, които ще фаворизират евроскептичните партии.

"Вярвам, че за първи път можем да бъдем в позиция да имаме ново мнозинство на следващите европейски избори", каза той.

"Ако нямаме мнозинство, вярвам, че ще имаме малцинство, достатъчно силно, за да им попречим да правят това, което те вършат точно сега".

„Перфектна буря“

Това, което от много време липсва на тези партии е единството, за да координират действията си в Европейския парламент. Отношенията между Орбан и Салвини показват, че апетитът за такова единство нараства. В миналото, популистките анти-естаблишмънт партии, които имаха неразрешими спорове с ЕС, имаха също така конфликти помежду си.

Унгария и Италия, например, през 2016 г. няколко пъти имаха сблъсъци по отношение на политиката в областта на миграцията. Италия, която е на фронтовата линия за търсещите убежище, отдавна притиска Унгария да приеме част от бежанците, за да намали бремето. Но Унгария подкрепи твърдата политика на „нулева толерантност“ към нелегалните имигранти след масовото движение на търсещи убежище хора в Европа през 2015 г., в разгара на сирийската война. Повечето други държави от ЕС приеха бежанци в рамките на програмата на Европейския съюз за миграцията, но Унгария заедно с няколко други източноевропейски държави, отказа.

Двустранното сътрудничество между единомислещите партии, апатията на гласоподавателите и избирателната система на Европейския парламент може да бъде перфектната буря, която да предаде европейските лостове на популистите.

Членовете на Европейския парламент (ЕП) се избират пряко от гражданите на ЕС, но тяхното участие постоянно намалява – според Отдела за наблюдение общественото мнение, едва малко над 42% от регистрираните гласоподаватели са гласували на последните избори през 2014 г.

"Евроскептичните партии се справят обикновено по-добре на изборите за Европейски парламент, в сравнение с представянето си в националните избори, защото от една страна избирателите смятат, че европейските избори са по-маловажни от националните", заявява пред Си Ен Ен Дору Франтеско, експерт по въпросите на ЕС.

Евроскептичните партии също са склонни да гледат по-сериозно на европейските избори по очевидната причина, че една от основните им цели е да оспорят ЕС.

Системата на Европейския парламент също така е от полза за маргиналните партии или екстремистки партии. Това означава, че партии като Националният фронт във Франция имат много по-голямо присъствие в Европейския парламент, отколкото в своите национални събрания.

Това представителство в Европейския парламент вече е в действие.

Евродепутатът Джон Стюарт Агню от крайнодясната Партия за независимостта на Великобритания твърди в предложение на Европейския парламент за създаване на Програма за околната среда и действията по климата, че изменението на климата, причинено от човека, е "незначително" и посочва колебанията на космическите лъчи, слънцето, океаните и водните пари като " фактори, които в действителност променят климата ни." Само преди няколко години, подобно отричане на научните изследвания за изменението на климата бе недопустимо да бъде чуто в Европейския парламент.

Франтеску заяви, че е малко вероятно крайнодесни партии да могат да придобият контрол в парламента, но това не означава, че влиянието им няма да нараства. С раздробен вече Европейски парламент, дори и малко увеличение на местата може да доведе до значителна разлика.

"Не е нужно да придобивате мнозинство в Европейския парламент, за да упражнявате влияние върху политиките на ЕС и Европейската комисия, просто трябва да имате солидно малцинство", казва Франтеску.

Силното малцинство може да бъде ефективно в блокирането на политиката, пояснява той, а малко увеличаване на влиянието в парламента може да бъде началото на по-голяма промяна в дългосрочен план.

"Европейските избори не са краят на филма или краят на света, а това по-скоро е началото", казва той.

"Въпросът е дали ще могат да координират дейността след това. Ще могат ли да постигнат добри резултати на националните избори в държавите-членки? ... Ще получат ли други национални правителства, за да могат да окажат натиск в Съвет на ЕС, който е другия ключов законодателен орган на Европейския съюз? "

Ефектът на Банън

Някои от партиите, които искат да разтърсят Брюксел, разчитат на Стив Банън, бившият главен стратег на президента на САЩ Доналд Тръмп, да повдигне духа и да им помогне да повишат изборните резултати.

Банън направи няколко европейски обиколки, за да подтикне към действие еднакво мислещи политически лидери и дори постави началото на "Движението" (The Movement), "супергрупа", обединяваща популистите, за да постави под въпрос съществуването на Европейския съюз.

"Всички са съгласни, че следващият май е изключително важен, че това е първата реална за целият континент директна конфронтация между популизма и партията от Давос", каза през юли Банън в интервю за „Дейли Бийст“ (Daily Beast), визирайки Давос, Швейцария като символ на световния либерален елит. "Това ще бъде изключително важен момент за Европа".

Основателят на движението Мишел Модрикамен, лидер на Белгийската народна партия, казва, че Банън предлага ресурси за подпомагане на новия алианс на изборите.

"Той ще донесе инструменти, които бяха използвани в Щатите. Те спечелиха изборите без всякакви шансове за успех. Той ще донесе инструменти, разбира се. Европейците вече ги използват", каза той пред Си Ен Ен, добавяйки, че т.н. Големи данни (Big data) са една от областите, от които европейските партии биха могли да извлекат полза.

"Ние сме в голяма битка за душата на това, което според мен трябва да бъде Западната цивилизация".

Салвини прокара подобна на тази за супергрупата на Банън идея, като призова за европейска "лига на лигите", която да обедини популистите. Говорителят на Салвини каза пред Си Ен Ен, че министърът е инициирал среща с Банън, за да обменят идеи.

Но евродепутатите, които са проевропейски настроени, казват, че не са застрашени от Банън. Елмар Брок, германски евродепутат, заяви, че е убеден, че проевропейски настроените членове, биха имали превес на изборите, и че усилията на Банън да се намеси в европейските въпроси вероятно ще се провалят.

Той обвинява Банън, че използва фигури от европейската крайна десница, за да унищожи Европа и да съсредоточи властта в други нации.

"В това отношение, г-н Банън ни е много полезен, защото можем лесно да обясним на нашия народ, че целта на всичко това е да отслаби европейските народи по начин, по който те ще загубят своята роля в света и така ще се превърне в свят на Вашингтон, Пекин и Москва ", каза той.

Анализаторите също така задават въпроса колко влиятелен може да бъде Банън. Единството, което той и Модрикамен търсят, няма да бъде лесно постигнато.

"Фрагментираният европейски пейзаж, това е дълбокия проблем. Много от тези десни партии или дясно-популистки партии, те всички могат да имат проблеми с ЕС, но много от тях имат проблеми помежду си", казва Александър Кларксън, преподавател по европейски и международни изследвания в Кралския колеж в Лондон (King's College London). /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822