Международни донори обещаха 2 млрд. долара за страните около езерото Чад

ЕС и Свят 04.09.2018 09:32

Донори от целия свят обещаха да дарят още 2 милиарда долара за страните от района на езерото Чад в Африка, предаде ДПА.

Това стана вчера на конференция в Берлин. Обещаните средства са около три пъти повече от договореното на подобна среща в Осло миналата година, предаде БТА

"Това е още повече, отколкото се надявахме първоначално", изрази задоволство германският министър на външните работи Хайко Маас.

Излаз на езерото Чад имат Нигерия, Камерун, Нигер и Чад. В района около 2,3 милиона души са били принудени да напуснат домовете си, а други над 10 милиона са зависими от хуманитарната помощ, според германското външно министерство.

Нивото на водата в езерото Чад, което се намира в южния край на пустинята Сахара, спадна драматично през последния век заради климатичните промени. Освен от суша и глад, 50-те милиона човека, живеещи около водния басейн, са заплашени от джихадистките групировки Боко Харам и "Ислямска държава", отбелязва ДПА.

Хайко Маас подчерта, че помощта за страните от района на езерото Чад служи в интерес и на европейската сигурност. "Стоим заедно, за да не се превърне регионът в център за тероризъм, престъпност и трафик на хора", каза той.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355