Какво ще се промени в живота на руснаците от 1 септември

Избрано 01.09.2018 12:24

В началото на септември московските пенсионери ще получат нови облекчения, с малко ще се повишат студентските стипендии, а по-голямата част от шофьорите ще трябва да доплащат за задължителната застраховка за гражданска отговорност.

От 1 септември влизат в сила новите облекчения за жителите на Московска област на възраст 60 г. и повече. Пенсионерите от Подмосковието вече могат да пътуват безплатно в столичния обществен транспорт, в това число и в метрото. Това нововъведение касае 1,4 млн. души, досега от подобна привилегия можеха да се възползват отделни категории граждани, уточняват от правителството на Московска област. Освен това, аспиранти, стажант-ординатори, ученици и студенти, които се учат в столицата, могат да получат 50% намаление при пътуване с електрическите мотриси, то ще е валидно до 15 юни. Едва с 4% се увеличават стипендиите за всички руски студенти. По данни на статистическия институт Росстат към началото на 2017 г. размерът на стипендиите /без регионалните добавки/ е бил 1 340 рубли, като сумата не е променяна от 2014 г.

Билетът за градския транспорт ще се плаща през смартфона

От началото на септември ще се виси по опашките на спирките доста по-малко – планира се столичният транспорт да премине към нова система на работа и скоро от него ще изчезнат турникетите /въртящи се устройства за пропускане на хора по един/. Това се прави с цел да се ускори настаняването на пътниците и съответно да се съкрати времето на чакане по спирките. Премахването на турникетите по отделните маршрути на автобусите и трамваите започна още през януари 2018 г. В резултат на този експеримент времето за настаняването на пътниците в час пик се съкрати с 5 минути до 30 секунди. Наличният автопарк ще бъде оборудван с нови валидатори – с тяхна помощ става възможно да се заплаща примерно с банкова карта или смартфон. Москва обещава да закупи към края на годината около 500 нови автобуси и 20 трамваи, за които изобщо не са предвидени турникети.

Нови правила за потребителските кредити

От началото на есента процедурата за получаване на потребителски кредити преди всичко ще стане много по-сложна. Централната банка е длъжна от 1 септември да увеличи коефициента на банковите рискове при даването на кредити, за това през лятото съобщи пред ТАСС зам.-председателят на ЦБ на Русия Василий Поздъйшев. От пресслужбата на ЦБ посочиха, че руснаците са започнали все по-често да вземат заеми, а при това ръстът на задълженията в страната през пролетта на т.г. е превишил ръста на доходите на населението. И съответно, рисковете за цялата банкова система са скочили нагоре. Тогава стана известно, че регулаторът планира да увеличи максимално възможния коефициент рязко на 60% - от 140% до 200%. Доколко този показател ще се увеличава във всеки конкретен случай, ще зависи от пълната стойност на кредита. На първо място това ще засегне банките, но в резултат най-вероятно ще скочат вноските по кредитите. А самите финансови организации вече по-строго ще оценяват потенциалните кредитополучатели – т.е. може да се увеличи и количеството на отказите, първо за тези с лошо или подозрително кредитно досие.

Поскъпва „Гражданската отговорност“, камерите с повече пълномощия

Шофьорите трябва да са наясно, че от 1 септември пътните видеокамери започват да проследяват липсата на задължителната застраховка за гражданска отговорност, а нарушителите ги грози глоба в размер на 800 рубли. Същевременно поскъпва и полицата – още през пролетта „Ведомости“ цитира Централната банка, която планира увеличението на тарифния коридор с 20%. Това ще засегне както максималния, който ще скочи от 4 100 рубли до 4 900, така и минималния праг, който обаче ще поевтинее – от 3 400 рубли ще падне до 2 700 рубли. Но така или иначе вследствие на тези мерки ще се стигне до поскъпване. Средната стойност на застрахователната полица ще се увеличи от сегашните 5 800 рубли на 7 000 рубли. Усложнява се и самата система на изчисленията – реформите в автомобилното застраховане въвеждат цели 50 категории, по които се разпределят водачите в зависимост от възрастта и стажа. До сега те бяха само 5.

Правителството се намеси и в наследственото право

От 1 септември руснаците ще имат възможност да създават наследствени фондове, закон за това беше приет още през лятото на 2017 г., но влиза в сила от тази есен. Наследственият фонд е новият способ за управление на имуществата, които остават след смъртта на човека. Разпореждането за неговото създаване е нужно да се впише в завещание. В такъв случай след смъртта на завещателя ще бъде създаден некомерсиален фонд, който ще разпредели оставеното движимо и недвижимо имущество – пари, сгради, терени, автомобили или цели компании, в съответствие с волята на мъртвия. Една от основните разлики от досега действащата система е в това, че в случая наследниците могат да започнат да се разпореждат с полученото от завещанието имущество, без да чакат да минат 6 месеца. Това е особено важно, ако например става дума за семейна фирма. От друга страна, завещателят разполага с по-голям контрол над онова, което ще се случва с имуществото му след неговата кончина – например, част от активите могат да останат във владение на фонда или да се предадат на наследниците, но с определени ограничения. Фондът се регистрира като юридическо лице и може да извършва само нестопанска дейност, а всичките му разходи трябва да бъдат строго целеви. /БГНЕС

---------------------

Материалът е на вестник „Известия”.
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233