Краят на доларовата хегемония е все по-близо

Избрано 27.08.2018 19:58

Съединените американски щати водят икономическа война с поне една десета от държави по света с общо население от близо два милиарда души и общ брутен вътрешен продукт от над $15 трилиона.

Те включват Русия, Иран, Венецуела, Куба, Судан, Зимбабве, Мианмар, Конго, Северна Корея и други, на които Вашингтон е наложил санкции през годината, но също и страни като Китай, Пакистан и Турция, срещу които има наказателни икономически мерки, пише Гал Луфт, ко-директор на Института за анализ на световната сигурност и старши съветник на Съвета за енергийна сигурност в САЩ за CNBC.

В допълнение, хиляди индивидуални лица от редица страни са включени в списъка на Министерство на финансите, в който се вписват блокираните от доминираната от САЩ световна финансова система. Много от тях са или близки, или част от управлението на държавите, които живеят.

От гледна точка на Вашингтон има причина за санкциите на всяка една страна или човек: от нарушения на човешките права, тероризъм, престъпления, ядрена търговия, корупция или, в случая на Китай, нечестни търговски практики и кражба на интелектуална собственост.

Но в последните месеци изглежда, че решението на Америка да се бори с всички на света събра тези правителства, и богатите, които ги подкрепят, в една критична маса, която обеиднява сили, за да създаде паралелна финансова система, която няма да е достъпна за дългата ръка на САЩ. Ако успеят, влиянието на Америка върху света ще се промени коренно.

Световното надмощие на САЩ е въможно не само заради военната ? мощ и партньорите ?, но заради контрола върху световните финанси и особено заради широко приетия като световна валута долар. Уникалният статус на американската валута идва след Втората световна война. Всяка транзакция, направена в щатски долари или чрез американска банка, автоматично поставя партньорите в сделката под американска юрисдикция. Когато САЩ реши да наложи санкции, както в случая с Иран, тя всъщност казва на правителствата, корпорациите и хората по света, че трябва да изберат дали да спрат да правят бизнес със санкционираната страна, или да загубят достъп до най-голямата икономика в света. Това е мощен инструмент.

Не са много компаниите или банките, които могат да си позволят да се откажат от американския пазар или да се лишат от достъп до американските финансови институции.Държавите, които искат да се опълчат срещу тази система, я възприемат като удар срещу суверенита им. Ето защо и Китай, и Русия разработиха свои версии на SWIFT - световната мрежа, която позволява трансгранични финансови транзакции. И двете страни карат своите търговски партньори да изоставят долара в търговията с тях.

Този месец Русия бързо успя да привлече и Турция в антидоларовия блок, като заяви, че ще подкрепи търговия без долари със страната. Китай пък използва своята инициатива "Един пояс, един път" като инструмент да накара държавите да търгуват в юани, вместо в долари. Пакистан, която получава най-много пари от новия "Път на коприната", както и Иран, вече се съгласиха да направят точно това.

Миналата седмица срещата на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) бе повик срещу хегемонията на долара, а страни като Турция, Ямайка, Индонесия, Аржентина и Египет бяха поканени с БРИКС плюс с цел създаване на икономика без долари.

Основният фронт, на който ще бъде решена съдбата на долара, е пазара на стоки и суровини - особено този на петрол, оценяван на $1,7 трилиона. От 1973 г. насам, когато президентът Ричард Никсън премахна златния стандарт и убеди Саудитска Арабия и останалите членки на картела ОПЕК да продават петрол само в долари, световната търговия на "черното злато" е свързана с американската валута.

Това утъпка и пътя и останалите суровини да бъдат купувани и продавани в долари. Този ход помогна на Америка, като създаде постоянно растяща нужда за зелената валута, което пък позволи на редица правителства да раздуват дефицита.Но това скоро вече няма да е така. Много от членките на алианса срещу долара са износителки и те вече не смятат, че продуктите им трябва да бъдат търгувани във валута, която вече не желаят.

Например, когато Китай купи петрол от Ангола, газ от Русия, въглища от Монголия или соя от Бразилия, Пекин вече предпочита да го прави в своята валута, избягвайки и нежеланите такси за обмен. Това вече започва да се случва.Русия и Китай се съгласиха да търгуват част от енергията в юани. Китай кара и страните, от които внася най-много петорл - Саудитска Арабия, Ангола и Иран, да приемат юани.

Постепенното приемане на дигиталните валути дават и друг шанс на страните, обединени срещу долара, да зареждат зелената валута. Сега членовете на БРИКС обсъждат собствена криптовалута.

Всички тези действия сочат към едно: в следващите години доларът ще трябва да се изправи пред много атаки с цел край на хегемонията. И пазарът на енергия ще бъде едно от основните бойни полета, на което ще бъде решено бъдещето на американската икономическа доминация.

Всеки успешен опит за поставяне на край на търговията на стоки и суровини в долари ще имат невероятн ефект не само върху световната икономическа система, но и върху позицията на Америка зад граница.

Игнорирането на растящата коалиция срещу долара ще бъде във вреда на САЩ. Бичият пазар все някога ще приключи, а с дълг от $21 трилиона събуждането ще бъде по-грубо и по-скоро, отколкото повечето икономисти предвиждат.

Трябва да помним, че всеки четвърти от жителите на планетата живеят в страна, в която правителството иска да прекрати хегемонията на долара. /money.bg
CHF CHF 1 2.01114
GBP GBP 1 2.29006
RON RON 10 3.93195
TRY TRY 100 5.66429
USD USD 1 1.83543