Вучич: Без ЕС няма решение на спора между Сърбия и Косово

ЕС и Свят 27.08.2018 09:18

Сръбският президент Александър Вучич съобщи, че по време на форума в Албах е имал среща с косовския президент Хашим Тачи. Срещата е станала с посредничеството на австрийския канцлер Себастиан Курц и еврокомисаря по разширяването на ЕС Йоханес Хан.

"Надявам се да имаме възможността да продължим тези преговори. Не мога да съобщя подробности за тях, защото нищо не е договорено, докато всичко не бъде договорено", каза Вучич.

Според него "различията между Белград и Прищина са огромни и не вярва, че е възможен някакъв обрат". "Няма да бъде нито лесно, нито просто. И двамата знаем колко големи са различията помежду ни... Не съм се оплаквал нито на Тачи, нито на когото и да е ", каза още сръбският президент.

Своя песимизъм Вучич обясни с реалното положение. "Работим за мира между сърбите и албанците. Имахме страшно много сблъсъци. Казвам това и подчертавам, че това е волята на сръбския народ - да постигнем траен мир... Ние сме длъжни да решим проблема с албанците в полза на двата народа и целия регион. Сърбите и албанците са най-големите народи в региона. Ако постигнем споразумение, въпреки моя песимизъм, защото виждам проблемите пред които сме изправени, но и защото не съм сигурен, че сръбските граждани ще подкрепят договора, ще решим един проблем съществуващ от два века", заяви още сръбският президент.

Вучич обеща да положи всички усилия, за да се намери решение на всички спорове с албанците". "Това ще бъде огромна крачка напред за целия регион, но това не може да постигнем без подкрепата на целия Европейски съюз", подчерта Александър Вучич. /БГНЕС и РТС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355