Болният заразява с морбили 4 дни преди и 4 след появата на обрива

България 24.08.2018 18:30

Дребната шарка е много прилепчива, ваксината дава имунитет до живот.

Морбили е едно от най-заразните обривни заболявания, предупреди експертът по епидемиология проф. Мира Кожухарова.

Източник на предотвратимата с ваксина инфекция са само болните хора. Те разпространяват причинителя на дребната шарка - патоген от семейството на парамиксовирусите, по въздушно-капков път или при директен контакт. По-конкретно силно заразният вирус се предава при кашляне и кихане, близък личен контакт или директен допир до секрети от носа или гърлото на болните.

По данни на Световната здравна организация вирусът остава активен и заразен във въздуха и на повърхности до около 2 часа. Смята се, че заразеният човек може да предава вируса приблизително 4 дни преди появата на обрива и средно до около 4 дни след началото му.

Преди масовото въвеждането на ваксина през 1963 г. на всеки 2-3 години възникват големи епидемии от дребна шарка с приблизително 2,6 милиона починали всяка година. В глобален план

имунизацията

намалява с 84%

фаталните случаи

на морбили и създава траен имунитет. Повторни заболявания при боледували или ваксинирани хора са изключително редки – при 1 от 200 до най-много 1 от 100 души.

С намаляване на броя на ваксинираните деца - явление, което се наблюдава през последните 10-20 г. в цял свят, в рамките на 2-5 г. се натрупват големи групи без имунитет.

Инфекцията се манифестира с

температура,

хрема, кашлица,

зачервяване на очите,

характерен обрив,

който започва от лицето и постепенно обхваща цялото тяло.

Треска започва след сравнително дълъг латентен период - 10-12 дни след срещата с вируса, и най-често продължава от 4 до 7 дни. Обривът се задържа 5-6 дни и след това постепенно избледнява.

Неваксинираните деца и особено тези под 1 г. са изложени на най-голям риск от морбили и усложненията на инфекцията, включително смърт. Застрашени са и бременните жени. Повечето фатално завършили случаи, свързани с дребната шарка, са след тежко протичане.

Усложненията са

по-чести при деца

под 5 години и

възрастни над 30

Най-сериозните възможни поражения са слепота, енцефалит (инфекция, която причинява оток на мозъка), тежка диария, драматично обезводняване, отити или пневмония.

Заболяването е много тежко сред

недохранени бебета

и малки деца,

особено при дефицит

на витамин А

или при деца с отслабена имунна система.

Няма специфично антивирусно лечение, което да се справя с причинителя на дребната шарка. Ваксината обаче дава защита. У нас първата се прави след навършване на 1 г., а втората - на 12 г.

Една доза ваксина срещу морбили осигурява изработването на защитни антитела при близо 95% от децата, ваксинирани на 12 месеца, и при 98% от ваксинираните на 15 месеца, обяснява проф. Кожухарова.

Рутинната навременна ваксинация срещу морбили за деца в съчетание с масови кампании за имунизация са ключови стратегии за намаляване на епидемиите и смъртните случаи. Ваксината срещу морбили се използва повече от 50 години и за това време е категорично доказано, че е безопасна и ефективна, напомни централата на СЗО за Европа. Оттам дойде тревожната статистика (вижте графиката по данните за месеци и години), че за първото полугодие на 2018-а болните на континента са повече, отколкото за 12-те месеца на всяка от годините след 2000 г. /24chasa.bg
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447