Меркел и (анти)американската мечта

Избрано 24.08.2018 17:26

Ангела Меркел удари звучен шамар на собствения си външен министър, който си позволи да призове Европа да се разграничи по-ясно от САЩ като отхвърли инициативата му и я определи като "израз на лично мнение", което не е обсъдено предварително с нея.

Меркел подчерта, че сътрудничеството в областта на сигурността между Европа и САЩ остава "изключително полезно". "За мен то има голяма тежест", добави тя.

Вътрешногерманският спор добре илюстрира както ниската точка, до която Тръмп е довел трансатлантическите отношения, така и затрудненията, които европейските лидери имат при формулирането на последователен подход към Вашингтон.

Бързата намеса на Меркел в отговор на публикация от сряда в ежедневника Handelsblatt, в която външният министър Хайко Маас изказва предположението, че разногласията между Европа и САЩ имат много по-дълбоки корени, отколкото разочарованието от Тръмп. След 70 години на зависимост от САЩ, Европа трябва да се стреми към един "нов световен ред", каза Маас.

"Съвпадението на ценности и интереси, което формираше отношенията ни през последните две поколения, намалява", пише Маас. "Предишното значение на конфликта Изток-Запад е в историята. Тези изменения започнаха доста преди избирането на Тръмп и ще продължат и след края на президентството му."

Според Маас правилният отговор е Европа да отстоява по-категорично собствените си интереси в редица области — от финансите до сигурността, да създаде едно "балансирано партньорство" със САЩ.

Той предложи Европа да създаде "независима от САЩ" система за финансови трансакции като припомни силното американско влияние върху SWIFT, базираната в Белгия международна междубанкова платежна система. Администрацията на Тръмп използва SWIFT като инструмент за санкции като разпореди на организацията да прекрати достъпа на иранските банки, което сериозно раздразни ЕС.

Маас не обясни как Европа би могла да създаде подобна мрежа система без участието на най-голямата икономика в света. Меркел моментално отхвърли неговата идея като отбеляза, че сегашната система има "решаващо значение" за борбата срещу тероризма.

Макар че не е необичайно за Меркел публично леко да скастря своите министри, в подобни ситуации обикновено не става въпрос за толкова чувствителна тема, каквато са отношенията между Германия и САЩ. Това обяснява и бързия отговор на канцлера.

Напрежението между Меркел и външното министерство, контролирано от нейните коалиционни партньори, социалдемократите, тлее отдавна. През своя 13-годишен мандат, Меркел успя да овладее контрола върху най-важните аспекти на външната политика на Германия, включително повечето европейски въпроси и трансатлантическите отношения, което превърна външното министерство до голяма степен в безгласна буква.

Маас, бивш министър на правосъдието, който встъпи в длъжност по-рано тази година, е поредният външен министър, който има "привилегията" да почувства гнева на Меркел.

В текста на своята статия Маас се опитва да открои дълбоките връзки между Америка и Европа и дори описва едно свое пътешествие в САЩ като младеж "с "Нюйоркска трилогия" на Пол Остър в джоба и музиката на Брус Спрингстийн в ушите".

Това обаче, което разтърси читателите от двете страни на Атлантика, беше предположението на Маас, че Европа трябва да бъде готова да гледа на САЩ не като на съюзник, а като на потенциален съперник.

"Когато САЩ преминат линията, ние европейците трябва да бъдем [техен] противовес, колкото и трудно да бъде това", смята Хайко Маас.

"От стратегическа важност е да обясним на Вашингтон, че ние искаме да работим съвместно. Но също така, че няма да позволим да правите, каквото си поискате, при това за наша сметка“.

Маас далеч не е първият високопоставен немски политик, който поставя въпроса Европа да бъде по-независима от САЩ. Миналата година Меркел призова европейците да "вземат съдбата в собствените си ръце", защото "отмина времето, когато можехме напълно да разчитаме на други".

Меркел обаче направи тези коментари в една баварска тента по време на предизборната кампания. Те останаха твърде неясни, за да могат да се определят като призив за действие. Нещо повече, тя не продължи в същия дух. Досега Германия не е направила нищо, за да се дистанцира от САЩ. Меркел дори направи опит да подобри отношенията.

Последното по всяка вероятност обяснява нейната остра реакция на по-агресивния тон на Маас.

И все пак Маас, изгряваща звезда на СДП, в който някои виждат бъдещ кандидат за канцлер, добре разбира, че казва на германците това, което искат да чуят.

Според проведено наскоро социологическо проучване повече от половината немци смятат, че отношенията със САЩ са "лоши". Според друго изследване на общественото мнение, публикувано миналия месец, сходен процент са убедени, че Европа може да се грижи за сигурността си и без помощта на САЩ.

Въпреки че като се има предвид дълбоката непопулярност на Тръмп в Германия, подобни резултати може и да не са изненадващи, тези нагласи демонстрират, че повечето германци не осъзнават доколко зависима е тяхната държава от САЩ, както от икономическа, така и от военна гледна точка.

САЩ са най-значимият експортен пазар за Германия, съставляващ почти 10% от всички стоки, които страната продава в чужбина. 33 000 американски войници, разположени на германска територия, ясно очертават ангажимента на Америка за защита на Германия (без дори да споменаваме ядрените оръжия); приносът на САЩ за германската сигурност много трудно би могло да бъде заменен.

В краткосрочен план още по-важно е споделянето на разузнавателна информация от американските служби с Германия и с другите европейски съюзници, което спомогна за осуетяването на значителен брой терористични заговори.

Неотдавна германците изразиха подкрепа за увеличаването на разходите за отбрана, което да позволи страната им да замени защитата от САЩ, която досега те ползват по същество безплатно. Това обаче ще струва повече, отколкото повечето от тях осъзнават и в някои случаи няма да може да не бъде намерен адекватен еквивалент.

Самият Маас, в своя план за повече европейска автономия предупреди, че "дяволът е в хилядите детайли". Да бъде призната суровата действителност, че Европа е зависима от САЩ, ще бъде още по-трудно. /БГНЕС

-----------------------------------------------------------------

Матю Карнитшниг - "Политико"
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594