Година по-късно, работи ли новата афганистанска стратегия на Тръмп?

Избрано 20.08.2018 16:09

Година след лансирането на новата стратегия на президента на САЩ Доналд Тръмп за Афганистан страната, опустошена от 17 години на война, беше обхваната от вълна от насилие, помрачаващо редките лъчи на надеждата.

Всяко нападение е голяма стъпка назад не само за афганистанския президент Ашраф Гани, който иска да започне преговори за мир с талибаните, но и за Пентагона, който редовно уверява, че нещата се подобряват.

През последните дни талибаните и групировката "Ислямска държава" извършиха серия от кървави нападения като фаталния самоубийствен атентат срещу училище в шиитския квартал на Кабул, отнел живота на най-малко 37 души. Отговорността за него пое Ислямска държава.

Няколко дни по-рано талибаните започнаха офанзива срещу стратегическия град Газни, намиращ се на два часа път от Кабул. Афганистанската армия, подкрепяна от американски въздушни удари, имаше нужда от няколко дни за отблъскване на нападението.

Не това очакваше президентът на САЩ, когато на 21 август 2017 г. се отказа от "първоначалния си инстинкт да се оттегли", удвои броя на американските войници в страната и удължи за неопределен период най-дългата война в историята на САЩ.

Американските генерали, които така и не възприеха идеята на предишния президент Барак Обама, че САЩ могат да се изтеглят от Афганистан, без да оставят там вакуум в сигурността, приветстваха решението на Тръмп.

"Ситуацията не дава повод за радост"

Преди няколко месеца командващият силите на НАТО в Афганистан, американският генерал Джон Никълсън, твърдеше, че войната е "преминала преломния си момент" и предсказваше, че до две години афганистанското правителство ще контролира 80 на сто от населението на страната.

Според официален американски доклад обаче, през май процентът от населението на Афганистан под контрола на властите достигаше едва 65 на сто.

"В Афганистан преминахме през толкова преломни моменти, че вероятно сме се въртели в кръг", отбелязва Бил Роджио от аналитичния център Фондация за защита на демокрациите. "Ситуацията не дава особен повод за радост".

"Без американско присъствие в Афганистан бързо големи част от страната да преминават под контрола на талибаните", уточнява той пред АФП.

Една от основните цели на стратегията на Тръмп беше да се принудят талибаните да седнат на масата за преговори с афганистанското правителство.

През юни безпрецедентно тридневно прекратяване на огъня даде кратка почивка на мирните граждани и позволи да се мисли за възможно дипломатическо решение 17 години след атентатите от 11 септември 2001 година.

Примирието в края на Рамазана доведе до сцени на помирение в селата и дори в центъра на Кабул. Но за момента талибаните отблъснаха протегнатата от Гани ръка.

Повишаване на залозите

Според сведения, които никога не са били потвърдени официално, миналият месец в Катар специалната пратеничка на САЩ за Южна Азия Алис Уелс се е срещнала с афганистански талибани, за да обсъди перспективата за мирен процес в Афганистан.

И по време на посещение в Кабул през юли ръководителят на американската дипломация Майк Помпейо заяви, че вече "има надежда". "Много талибани разбраха, че не могат да спечелят на терен. Това е пряко свързано със стратегията на президента Тръмп", добави той.

В отговор Ашраф Гани благодари на САЩ и изрази мнението, че новата американска стратегия е "променила положението".

Според анализаторите целта на неотдавнашните изблици на насилие е да се демонстрира сила от страна на талибаните преди започване на преговорите. "Вече сме виждали това: бунтовници, които преди преговори или прекратяване на огъня се опитват да вдигнат мизата", потвърди в четвъртък министърът на отбраната на САЩ Джим Матис.

Но изправен пред продължителността на този процес, Доналд Тръмп изглежда показва признаци на нетърпение.

Според Ен Би Си американският президент би обмислил отново идеята - на която Пентагонът се противопоставя категорично - да повери свързани със сигурността задачи в Афганистан на Ерик Принс, брат на министърката на образованието Бетси Девос и основател на "Блекуотър", компания на наемници, оставила мрачни спомени в Ирак.

В момента в Афганистан има 14 000 американски войници. Те са най-големият контингент в мисията на НАТО. /БТА
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827